Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samsun'da 'Amazon Köyü' Kurulacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Batı Park'ta 50 bin metrekarelik alan üzerine ''Amazon Köyü'' kuracaklarını bildirdi. Yılmaz, 825 bin metrekarelik Batı Park rekreasyon alanı içinde oluşturulan Amazon Adası'nın bir bölümünü ''Amazon Köyü'' olarak düzenleyeceklerini ifade ederek, hazırlanan proje kapsamında ''Amazon'' olarak

NTV
Samsun'da 'Amazon Köyü' Kurulacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Batı Park'ta kurulacak köyde, kadın savaşçıların yaşadığı dönem canlandırılacak.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Batı Park'ta 50 bin metrekarelik alan üzerine ''Amazon Köyü'' kuracaklarını bildirdi.        

Yılmaz, 825 bin metrekarelik Batı Park rekreasyon alanı içinde oluşturulan Amazon Adası'nın bir bölümünü ''Amazon Köyü'' olarak düzenleyeceklerini ifade ederek, hazırlanan proje kapsamında ''Amazon'' olarak adlandırılan kadın savaşçıların yaşadığı dönemin canlandırılacağını söyledi.        

Yılmaz, ''Batı Park'ta 50 bin metrekarelik alan üzerine Amazon Köyü kurmak için çalışma başlattık. Yaklaşık 3 yıldır da bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hazırlanan proje kapsamında burada bir Amazon adası ve kanalı oluşturduk. Bu alanda bir de köy oluşturmak istedik. Şu anda amazonların barındıkları çadır ve barınakların yapımını sürdürüyoruz. Köy tamamlandığında hem eğitim, hem de turizm amaçlı kullanılacak. Buraya gelenler çağlar öncesine giderek bir anlamda Amazonların yaşadığı dönemi gözlemleme imkanı bulacak'' dedi.        

Köyde, kadın savaşçıların kullandıkları ok, yay, giysi ve diğer aletlerin örneklerinin yer alacağını dile getiren Yılmaz, ''Tarihi yaşatmak istiyoruz. Geçmişle günümüz arasında köprü olmasını istiyoruz. Bütün dünyada ilgi çeken Amazonların yaşayışları ve kültürleri bilinsin istiyoruz'' diye konuştu.
        
AMAZONLAR      
Efsanevi kadın savaşçılar olarak bilinen ve Thermedon Çayı yöresinde kurdukları Themiskyra kentinde yaşadığı belirtilen Amazonlar, Eflatun ve Socrates'in eserleri ile Homeros'un İlyada'sında da geçiyor. Daha iyi ok atabilmek için sağ göğüslerini kestikleri çeşitli kaynaklarda rivayet edilen, Hitit tabletleri ile birçok efsanede adı geçen Amazonlar, Samsun ve yöresinin tarihi ve kültürel değerlerinden kabul ediliyor. Amazonlar adına her yıl Terme ilçesinde festival düzenleniyor. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsunda-amazon-koyu-kurulacak_80169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!