Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samsun'un Altı Üstünden Değerli

Samsun 2700 yıllık antik mezarların üzerinde oturuyor. Paha biçilemeyen tarih hazinesinin üzerinde kamu binaları yükseldiği için kazı yapılamıyor

Akşamb>Samsun 2700 yıllık antik mezarların üzerinde oturuyor. Paha biçilemeyen tarih hazinesinin üzerinde kamu binaları yükseldiği için kazı yapılamıyor

Samsun'un batısında yer alan ve 'Kara Samsun' olarak bilinen yöredeki yapılaşmanın altında Amisos antik mezarlarının olduğu yönünde bulgular elde edildi. Ancak yapılaşma nedeniyle antek mezarlar gün yüzüne çıkarılamıyor.

Yapılaşma kazıları engelliyor

Geçmiş dönemlerde yapılaşmaya açılan ve ünlü Amisos Hazinesi'nin de bulunduğu 'Kara Samsun' yöresinde yakın zamanda 2 antik mezar bulunması üzerine Müze Müdürlüğü'nce araştırma başlatıldı. Araştırmalarda, bu alanın Nekropol (Yerleşim dışı mezarlık) alanı olduğu ve Helenistik ile Roma döneminde 'Amisos Antik Mezarlığı' olarak kullanıldığı yönünde bulgular saptandı.

Samsun İl Kültür Müdürü Rasim Efendioğlu, elde edilen bilgilerde kamu kurumlarına ait birkaç bina ile bazı evlerin altında antik mezarların olduğu yönünde bulgular saptadıklarını ve yapılaşma olduğu için bu bölgede gerekli araştırmanın yapılamadığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsunun-alti-ustunden-degerli_2864.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!