Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Samsun'un Merkezi Tamamen Değişiyor

"Samsun Regie TEKEL Fabrikaları Turizm ve Ticaret Merkezi" projesi, 22 Mart 2005'te İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde düzenlenen toplantıda işadamları ve basına anlatıldı.

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ
3 Samsun'un Merkezi Tamamen Değişiyor

br/>
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 49 yıllığına Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden devraldığı eski sigara fabrikası, TEKEL depoları ile TEKEL Başmüdürlüğü ve 75. Yıl Kültür Merkezi binalarının, turizm ve ticaret merkezi olması için proje hazırlandı. Hazırlanan projede 'yap-işlet-devret' modeli ile yapılacak restorasyonun, 30 milyon dolarlık bir yatırım gerektirdiği belirtildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın girişimi ile Tabanlıoğlu isimli mimarlık firması tarafından hazırlanan "Samsun Regie TEKEL Fabrikaları Turizm ve Ticaret Merkezi" projesi, 22 Mart 2005'te İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde düzenlenen toplantıda işadamları ve basına anlatıldı.Yapılan toplantıda hazırlanan proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, amaçlarının buradan rant ve kira geliri elde etmek değil, bu tarihi mekanı şehrin kullanımına açmak olduğunu söyledi. 1994 yılında kapatılan fabrikanın 11 yıldır beklemesinin farklı mülkiyetlerden kaynaklandığını anlatan Başkan Yılmaz, "Buranın tek mülkiyet haline getirilmesi için uğraştık. En sonunda Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden 49 yıllığına kullanım hakkını tümüyle aldık. Kullanım hakkını aldıktan sonra yaptırdığımız proje çalışması neticesinden böyle bir ürün ortaya çıktı. Bunun amacı, şehir içindeki belli bir kitleyi, belli bir dokuyu şehir halkının sosyo-kültürel anlamda kentsel dönüşüm perspektifi ile kullanımına açmak. Bu kullanım hiçbir zaman gözü kararmış bir kira ve rant getirisi ölçekli bir bakış açısının etkisi altında olmayacak. Burada bir çağdaş şehirde olması gereken çizgiler, dokular, mimari kimlik kazandırılması bizim için kira gelirinden daha önemli. Amacımız burayı şehir yaşayanının iftihar ettiği, şehre gelecek konukların da övünerek gezdirilebildiği, eğlenebildiği bir mekan haline getirmek" dedi.Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'ın konuşmasının ardından Tabanlıoğlu firmasının sahibi Murat Tabanlıoğlu da, proje hakkında detaylı bilgi verdi. Eski sigara fabrikası ve TEKEL depolarının dünyanın imreneceği bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Tabanlıoğlu, projenin 30 milyon dolarlık bir yatırım gerektirdiğini ve 2 yılda tamamlanabileceğini açıkladı.

1897 yılında Fransız Regie adlı firma ve TEKEL tarafından kurulan Samsun Sigara Fabrikası, 1994 yılında Samsun'un 19 Mayıs İlçesi'nde Ballıca Sigara Fabrikası'nın açılmasıyla kapatıldı. Büyükşehir Belediyesi, 49 yıllığına Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden devraldığı eski sigara fabrikası ve TEKEL depolarının, iç ve diş mimari yapısı korunarak turizm ve ticaret merkezi yapılması için proje hazırlattı. Projenin amacının, binaların var olan tarihsel kimliğini ve kuvvetli mekan duygusunu yok etmeden yeni fonksiyonlar vererek zenginleştirmek ve çağdaş bir kimlik kazanan bu yapıların mimari kalitesini artırmak olduğu belirtildi.

Proje kapsamındaki tüm yapıların cephelerinin korunması ve taşıyıcı sistemin çelik konstrüksiyonla yenilenmesi, depo ve atölyelerin içinde çeşitli dükkanları, restoranları, sinema salonlarını, eğlence alanlarını barındıran bir merkeze dönüştürülmesi, Gazi Caddesi'nin proje alanı içinde kalan bölümünün araç trafiğine kapatılması, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasının tarihi cephesi bozulmayacak şekilde butik otele dönüştürülmesi, TEKEL Başmüdürlüğü binasının ise Samsun Müzesi olarak düzenlenmesi öngörülüyor. Projede, şu anda açık otopark olarak kullanılan alanın ise, altının 2 katlı otopark, üstünün yarı açık dönüşülebilen satış alanları olarak kullanılması yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsunun-merkezi-tamamen-degisiyor_24576.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • günümüz ihityaçlarına cevap vermek adına da olsa çok fazla çağdaş olmuş.s amsun için ya da başka bir sehir için büyük bir iş olabılır ama samsunun buna ıhtıyacı oldugunu dusunmuyorum, sadece mımarı acıdan yapıyı korumak değil yapının geçmişteki faaliyetini insanlara hatırlatacak işlevler yüklenmesi adına projeler hazırlanması düşüncesindeyim. müze ıyı düşünülmüş dıyebılırım. umarım yapının asıl kimliği bozulmadan, özgünlüğünü aratmayacak müdahaleler yapılır. geç kalmış bır uygulama ama ıyı olacagına ınanıyorum.tesekkurler YANITLA
  • idare eder ama yinede samsun için bu büyük değişim YANITLA
  • çok güzel. bunu yaptıgınız için teşekkür ederiz. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!