Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanal Zeugma'ya 13 Milyon Ziyaretçi

Zeugma Antik Kenti'ne ve mozaiklere gösterilen yoğun ilgi sonrasında antik kentin turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalara GSO da "www.zeugmaweb.com" adresinden ulaşılabilen siteyi yayına başlatarak katıldı. Zeugma Antik Kenti'ne ve kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaik ve diğer eserlere ilişkin pek çok bilgi ve fotoğrafa yer verilen

CNN Türk
Sanal Zeugma'ya 13 Milyon Ziyaretçi

Gaziantep'in Nizip ilesindeki Birecik Barajı gölü kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti, 2000 yılında artan kurtarma kazıları ve kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikleriyle dünya arkeoloji çevrelerinin dikkatlerini üzerinde topladı.

Zeugma Antik Kenti'ne ve mozaiklere gösterilen yoğun ilgi sonrasında antik kentin turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalara GSO da "www.zeugmaweb.com" adresinden ulaşılabilen siteyi yayına başlatarak katıldı. Zeugma Antik Kenti'ne ve kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaik ve diğer eserlere ilişkin pek çok bilgi ve fotoğrafa yer verilen siteyi ziyaret edenlerin sayısı 9 yılda 13 milyonu geçti.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından "En İyi İçerikli Web Sitesi" ödülüne layık görülen siteyi ziyaret edenler, mozaik duayenlerinin "şaheser" olarak tanımladığı mozaiklerin fotoğraflarını görebiliyor ve bilgisayarlarına indirebiliyor.

Zeugma Antik Kenti'nde yaptığı çalışmaların yanı sıra sitenin içeriğinin hazırlanmasına da katkıda bulunanlar arasında yer alan Harran Üniversitesi Fen-Edebiyet Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Önal, sitenin hala yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmesinden mutluluk duyduğunu belirtti.

Antik Kentte kurtarma kazıları yapıldığı günlerde basının ve arkeolojiyle ilgili kişilerin yöreye akın ettiğini anımsatan Doç. Dr. Mehmet Önal, şunları anlattı:

"O günlerde gazetelerin sayfalarını Zeugma haberleri ve fotoğrafları süslüyordu. Kurtarma kazılarının bitmesinin ardından bu ilgi önemli ölçüde azaldı, ama Zeugma Antik Kenti hala var ve Zeugma Antik Kenti'nin tanıtımı çalışmalarına eskiden olduğundan daha fazla ihtiyaç var. Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ve bölge turizmine gelecekte bugün olduğundan çok daha fazla katkı sağlayacak, tanıtım çalışmaları ihmal edilmeden sürdürülmeli. GSO'nun hazırladığı Zeugmaweb internet sitesi çok önemli bir misyon üstlendi ve misyonunu sürdürüyor. Siteyi 13 milyon kişinin ziyaret etmiş olması Zeugma'nın tanıtımı adına çok mutlu bir olay. İnşallah bu 13 milyon 23 milyon olur, 33 milyon olur ve artmaya devam eder."

Önal, Zeugma Antik Kenti'nde halen çok önemli koruma, kurtarma ve çevre düzenleme çalışmaları yapıldığını, bu çalışmaların tanıtım çalışmalarıyla desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanal-zeugmaya-13-milyon-ziyaretci_74099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!