Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanat için Tarihi Medreseye Çivi!

Sivas’ta, Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi ile öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı resim ve heykel sergisi için tarihi Buruciye Medresesi’nin duvarlarına vida ve çivi çakılması tepkiye neden oldu.

Milliyet Gazetesi
Sanat için Tarihi Medreseye Çivi!

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti “Sanatın Anadolu Aydınlanması” projesi kapsamında oluşturulan Sivas grubu, kent merkezindeki Buruciye Medresesi’nde “Çokluğun Birliği” adlı sergi açtı. Ancak 16 sanatçının resim ve heykel çalışmalarını asmak için medrese duvarlarına çivi ya da vida çakılması tepkiye neden oldu.

İl Özel İdare Müdürlüğü bünyesindeki medresenin personeli tarafından defalarca uyarılan Güzel Sanatlar Fakültesi görevlileri ile öğrenciler, bu uyarıları dikkate almadı. Hazırlanan tablolar medrese duvarlarına çakılan çivilere takıldı.1271’de inşa edildi

Buruciye Medresesi, 1271 yılında, Selçuklu Sultanı 3’üncü Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşaa edildi. Dönemin zenginlerinden, Hamedan (İran) yakınlarındaki Burucird’den gelme Muzaffer Burucerdi, medreseyi fizik, kimya, astronomi öğretimi amacıyla yaptırdı. Medrese yakınında, Burucerdi ve iki çocuğunun türbesi de bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanat-icin-tarihi-medreseye-civi_79734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!