Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanatçılardan AKM Tepkisi: Sanatçılar Konuşmalı!

AKM’nin yıkım planına tepki gösteren sanatçılar ve siyasetçiler, Cumhuriyet’in sembol yapılarının AKP iktidarı tarafından yıkılmak istendiğini söyledi

yapi.com.tr
Sanatçılardan AKM Tepkisi: Sanatçılar Konuşmalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Meydanı’nda atıl biçimde duran Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılacağını ve yerine ‘dev bir opera binası’nın inşa edileceğini söyledi. BirGün Gazetesi'nden Burak Abatay'ın haberinegöre, Müjdat Gezen, Ayşen Gruda, Fikri Sağlar ve Altan Öymen, AKM’nin yıkılmak istenmesine tepki gösterdi.

‘Yeni adı ne olacak?’

Usta sanatçı Müjdat Gezen, “Yapılan binanın ismi ne olacak? AKM ne demek? Atatürk Kültür Merkezi. Yapıldıktan sonra merak ettiğim tek şey ismi ne olacak? Kenan Evren döneminde yapılan her şeye Kenan Evren adı verildi. Öldükten sonra adını taşıyan kışlalar, okullar, caddeler, bulvarlar, kısaca Kenan Evren adını taşıyan her şey yıkıldı” diye konuştu.

‘Sanatçılar konuşmalı’

Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından Ayşen Gruda ise Almanya’da Brecht Tiyatrosu’nun hâlâ ayakta olduğunu ve AKM’nin de asla yıkılmaması gerektiğini belirterek, “Bizim anılarımızı bozmasınlar. Lütfen orayı kullanışlı hale getirsinler. Sanatta dönüşümü kim yapıyor o kaygılandırıyor. Onun da bir sanatçı olması gerekiyor. Ben nasıl başkalarının işine karışmıyorsam, benim işime de kimse karışmayacak” dedi.

AKM’nin tescilli bir bina olduğunu ifade eden eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar da, “Erdoğan’ın ‘Devletin sanatçısı olmaz’ lafı önemlidir. Devletin sanatçısı olmaz evet, ama devlet sanatı desteklemek zorundadır. İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde de böyledir. Atatürk Cumhuriyeti’nin simge binaları terk ediliyor. Yerine kendi binalarını yapmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Her şeye kendisi karar veriyor’

Erdoğan’ı her konuda kesin kararları tek başına alması yönüyle eleştiren eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen ise, “Bizde ise sayın cumhurbaşkanı sağlıktan eğitime, dış işlerinden askerlik işlerine kadar her konuda kesin kararları tek başına verme alışkanlığında. AKM konusunda da durum budur. Yıllardan beri bu bina sanki Türkiye’nin en acil meselelerinden biriymiş gibi kendisi tarafından söz konusu ediliyor” dedi.

ETİKETLER: AKM
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanatcilardan-akm-tepkisi-sanatcilar-konusmali_159622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!