Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanatseverler, 8 Bin Yıllık İstanbul Tarihini 'Yaşayarak' Gezecekler

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 5 Haziran'da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde açılacak ''Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı'' başlıklı serginin İstanbul'da yaşayan ve seven herkesin görmesi gereken bir sergi olduğunu belirterek, ''Bu sergi, gençler ve çocuklar için bir 'İstanbul'

yapi.com.tr
Sanatseverler, 8 Bin Yıllık İstanbul Tarihini 'Yaşayarak' Gezecekler

abancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 5 Haziran'da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde (SSM) açılacak olan ''Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı'' başlıklı serginin İstanbul'da yaşayan ve seven herkesin görmesi gereken bir sergi olduğunu belirterek, ''Bu sergi, sergiyi gezen gençler ve çocuklar için bir 'İstanbul' dersi olacak. Bu sayede gençlerimizin yaşadıkları kenti tanımalarını, sevmelerini ve hepsinden önemlisi sahip çıkarak koruyacaklarını ümit ediyorum'' dedi. (Fotoğraf: AA)

Sabancı Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ve Sabancı Holding sponsorluğunda, düzenlenen ''Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı'' başlıklı serginin Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde (SSM) gerçekleştirileceği anımsatıldı.
    
5 Haziran-4 Eylül 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak serginin, İstanbul'un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini, 500'ü aşkın eserle gözler önüne sereceği dile getirilen açıklamada, serginin, Bizantion'dan Nea Roma'ya, Constantinopolis'ten İstanbul'a; Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi'nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri de bir araya getireceği kaydedildi.
    
Açıklamada, serginin; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Vatikan, Macaristan, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Hollanda, İrlanda, Katar, Portekiz ve Rusya'daki önde gelen kurumlardan seçilen eserlere ev sahipliği yapacağına işaret edilerek, sergide ayrıca, Türkiye'deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserlerin de yer alacağı ifade edildi.
    
Yurtdışından 39, Türkiye'den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen geniş yelpazedeki eserlerin, sergi aracılığıyla ilk kez bir arada sunulacağı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
    
''Sergide; İstanbul'un bir Roma garnizonu iken, Doğu ve Batı Roma'nın ayrılmasından sonra giderek başkente dönüşmesi, Bizans İmparatorluğu'nun gelişme, duraklama ve çöküş evrelerinden sonra 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle yeni bir doğuşa sahne olması anlatılacak. İmparatorluk başkenti İstanbul'un Avrupa tarihiyle özdeşleşen geçmişinin parlak ve çalkantılı evreleri yansıtılacak, şehrin devraldığı çeşitli din ve inanç mirasının oluşturduğu zengin gelenek tanıtılacak.''
    
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Sabancı Holding olarak ''Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a-Bir Başkentin 8000 Yılı Sergisi''ni destekleyerek, Türkiye'nin kültür hayatına yeni bir katkı daha yaratmaktan ötürü mutluluk duyduklarını belirtti.
    
Güler Sabancı, sergiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
    
''Efsane İstanbul Sergisi İstanbul'da yaşayan ve İstanbul'u seven herkesin görmesi gereken bir sergi. Yaşadığımız kentin 8000 yıllık tarihini gözler önüne seren, ilk yerleşimlerden başlayarak, adım adım uygarlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmesine bu sergiyle tanıklık edeceğiz. İnanıyorum ki, Efsane İstanbul Sergisini gezenler, İstanbul'a çok farklı bir gözle bakmaya başlayacaklar. Bu sergi, sergiyi gezen gençler ve çocuklar için bir 'İstanbul' dersi olacak. Bu sayede gençlerimizin yaşadıkları kenti tanımalarını, sevmelerini ve hepsinden önemlisi sahip çıkarak koruyacaklarını ümit ediyorum. Bu nedenle özellikle gençler bu sergiyi mutlaka görmeliler.''
    
''FARKLI SUNUM TEKNİĞİ İLE EŞİ OLMAYAN SERGİ DENEYİMİNE TANIK OLACAK''
    
Efsane İstanbul Sergisi'nin dünyada sayılı müzelerde yapılan çok farklı bir sergileme tekniği ile gerçekleştirildiğini dile getiren Sabancı, sergi mimarisi alanında dünyanın en önemli isimlerinden biri olan Boris Micka tarafından tasarlanan sunum tekniği ile ziyaretçilerin eşi benzeri olmayan bir sergi deneyimine tanık olacaklarını vurguladı. Güler Sabancı, ''Yani ziyaretçiler, sadece sergiyi gezmeyecekler, sergiyi aynı zamanda 'yaşayacaklar' da'' dedi.
    
Güler Sabancı, Efsane İstanbul Sergisi ile Paris Grand Palais'de yapılan ''Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı'' sergisinin ardından çok daha kapsamlı ve zengin bir koleksiyonun Sakıp Sabancı Müzesi'nde biraraya geldiğini belirterek, dünyanın 40'a yakın müzesinden ve Türkiye'deki koleksiyonlardan gelecek 500'ü aşkın eserin ziyaretçilere İstanbul'un öyküsünü anlatacağını ifade etti.
    
Serginin açılışının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirileceğini bildiren Sabancı, sergiyi 5 Haziran'dan itibaren de vatandaşların gezebileceklerini kaydetti.
    
Güler Sabancı, ''Sabancı Holding olarak 'Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşk' sergisi ile 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin ilkini biz gerçekleştirmiştik. Şimdi de 'Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a-Bir Başkentin 8000 Yılı Sergisi' ile en önemli etkinliğine imza atıyoruz'' dedi.
    
Sabancı, açıklamasında, Efsane İstanbul Sergisi projesine katkılarından dolayı Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı yöneticilerine de teşekkür etti. (AA)

 

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanatseverler-8-bin-yillik-istanbul-tarihini-yasayarak-gezecekler_79844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!