Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Sanayi Bakanlığı Yeniden Yapılansın, Katma Değere Göre Teşvik Sistemi Getirilsin”

Kimya sektörü, 'Güçlü Türkiye için Güçlü Kimya Sanayi' sloganıyla birleşti. 18 dernek, 5 sendika, 2 ihracatçı birliği, 1 vakıf, 1 meslek odası ve 4 üniversitenin bir araya gelmesiyle oluşan Kimya Sektör Platformu, düzenledikleri basın toplantısında, sektörünün acil çözüm bekleyen sorunlarının yanısıra Türkiye’yi kimyada dünya lideri yapacak

yapi.com.tr
“Sanayi Bakanlığı Yeniden Yapılansın, Katma Değere Göre Teşvik Sistemi Getirilsin”

imya sektörü, 'Güçlü Türkiye için Güçlü Kimya Sanayi' sloganıyla birleşti. 18 dernek, 5 sendika, 2 ihracatçı birliği, 1 vakıf, 1 meslek odası ve 4 üniversitenin bir araya gelmesiyle oluşan Kimya Sektör Platformu, düzenledikleri basın toplantısında, sektörünün acil çözüm bekleyen sorunlarının yanısıra Türkiye’yi kimyada dünya lideri yapacak sinerjiyi yaratmak için neler yapılması gerektiğini kamuoyu ile paylaştı.

KSP (Kimya Sektör Platformu) ve PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, TKSD (Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk ve KİPLAS (Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur’un konuşmacı olarak katıldıkları basın toplantısında, kimya sektörünün sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri açıklandı.

Selçuk AksoyKSP ve PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, toplantının açılış konuşmasında, kimya sanayinin toplam imalat sanayi üretimindeki payının yüzde 30 olduğunu belirterek, sektörde 500 bine yakın kişinin istihdam edildiğini söyledi. Aksoy, 50 milyar dolarlık ciro ve 16 milyar dolarlık ihracata sahip olan Türk kimya sektörünün, global kimya sektörü içindeki payının yüzde 1,1 olduğunu vurguladı. 2008 yılında yüzde 2,5 oranında büyüyen kimya sektörünün, küresel krizin olumsuz etkisi nedeniyle 2009 yılının ilk yarısında yüzde 4 – 5 oranında küçüldüğü söyleyen Selçuk Aksoy, sektörün 2009 yılını yüzde ‘0’ büyüme ile kapatmasını beklediklerini, 2010 yılında ise sektörün yüzde 2 – 3 düzeyinde büyüyeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Teşvik sistemi yeniden düzenlenmeli

Küresel krizin yeni pazarlara açılarak aşılmaya çalışıldığını vurgulayan Aksoy, kimya sektörünün 2009’un on bir ayındaki ihracatının 8 milyar 727 milyon dolar olduğunu, plastiğin kimya sektörü ihracatındaki liderliğinin ise sürdüğünü açıkladı. Kimya sektörünün hem son tüketiciye yönelik ürünler ürettiği hem de neredeyse tüm sektörlerin temel girdi ihtiyaçlarını karşıladığına dikkat çeken Aksoy, sektörün yüksek oranda katma değer yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Sektörün en büyük sorunlarından biri olarak Ar-Ge eksikliğini gösteren Selçuk Aksoy, ekonomik kalkınma için teşvik sisteminin sil baştan yapılması ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Aksoy, kimya sektörü gibi katma değeri yüksek ürünler üreten sektörlerin teşvik edilmesi halinde Türkiye’nin gelişmiş ülkeler kategorisindeki yerini alabileceğine dikkat çekti.

Kimya Sektör Platformu adına Sanayi Bakanlığı’na da çağrıda bulunan Selçuk Aksoy, “Sanayici olarak Sanayi Bakanlığı’nın koordinasyon görevini üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Sanayicinin bayrağı, Sanayi Bakanlığı’nda olmalı.” dedi. Aksoy, Sanayi Bakanlığı’nın yeniden yapılanması gerektiğini belirterek, bakanlığın Türk sanayisinin katma değeri yüksek alanlara yatırım yapması için yol gösterecek bir yapıya dönüşmesinin önemine dikkat çekti. Aksoy, Türkiye’nin katma değerli ürünler üreten güçlü bir sanayiye sahip olmasının yolunun, Bilim ve Teknoloji konusunda müsteşarlık veya bakanlık düzeyinde bir yapılanmaya gidilmesinden geçtiğini dile getirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-bakanligi-yeniden-yapilansin-katma-degere-gore-tesvik-sistemi-getirilsin_74936.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!