Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi Ciro Endeksi %4,5 Arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 4,5 artış gösterdi

yapi.com.tr / AA
Sanayi Ciro Endeksi %4,5 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 4,5 artış kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ağustosta temmuz ayına kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 4,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde, geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 14,1 artış görüldü. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 13,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 15,1 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, ağustosta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 14,8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, ağustosta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 33,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 32,6 ile diğer imalatlar ve yüzde 16 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.

Ağustosta bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 25 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 5,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı izledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-ciro-endeksi-4-5-artti_136479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!