Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayi Durdu, Ocakta Elektrik Tüketimi Yüzde 6.5 daha Düştü

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürü İlhami Özşahin, daha önceki projeksiyonlara göre 2009 yılına ilişkin daha yüksek elektrik talebi beklerken, küresel krizden dolayı talep tahminini düşürdüklerini söyledi. Özşahin, özellikle sanayi tüketimindeki azalma ile yılın ilk yarısı düşük tüketim beklediklerini, ancak yılın ilk

Radikal Gazetesi
Sanayi Durdu, Ocakta Elektrik Tüketimi Yüzde 6.5 daha Düştü

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürü İlhami Özşahin, daha önceki projeksiyonlara göre 2009 yılına ilişkin daha yüksek elektrik talebi beklerken, küresel krizden dolayı talep tahminini düşürdüklerini söyledi. Özşahin, özellikle sanayi tüketimindeki azalma ile yılın ilk yarısı düşük tüketim beklediklerini, ancak yılın ilk yarısında elektrik talebinin artacağını düşündüklerini belirtti. TEİAŞ Genel Müdürü Özşahin, 2008 yılında elektrikte 198 milyar kilovatsaat tüketim gerçekleştiğini ifade etti.

Bu yıla ilişkin ise 207 milyar kilovatsaatlik bir tüketimin öngörüldüğünü bildiren Özşahin, 2009 yılına ilişkin daha yüksek elektrik talebi beklerken, küresel krizden dolayı talep tahminini düşürdüklerini söyledi. Bu kapsamda bu yıla ilişkin daha önce tahmin ettikleri yaklaşık 215 milyar kilovatsaatlik talep tahminini 207 milyar kilovatsaate çektiklerini belirten Özşahin, bu yılın Ocak ayında ise bir önceki yıla göre tüketimin yüzde 6.5 oranında azaldığını kaydetti.

Küresel krizin etkisiyle, demir-çelik, çimento tekstil gibi özellikle sanayi sektöründeki azalmayla yılın ilk yarısında düşük tüketim beklediklerine işaret eden İlhami Özşahin, şunları kaydetti: “Yılın ilk yarısında düşük tüketim bekliyoruz. İlk aylarda talebin düşük olarak devam edeceği, sonra talebin geçen yılki seviyelere geri döneceği, sonra artacağına dönük öngörümüz var. Bu kapsamda ancak yılın ikinci yarısında talebin artacağını düşünüyoruz. Şu anda arz, talebi karşılıyor. 2009’da da talep mevcut şartlarla karşılanır. Tabi ileriye dönük projeksiyonların revize edilmesi gerekir. Daha önce projeksiyonu alıp taşıyorduk bundan sonra uzun dönemli projeksiyondan ziyade önümüzdeki yılları görmek lazım.

Kim derdi ki küresel kriz olacak talep düşecek” Türkiye’de normal şartlarda günlük elektrik tüketiminin 600 milyon kilovat saat düzeyinde olduğuna işaret eden Özşahin, bu yıl ise 540 milyon kilovat saat düzeyinde gittiğini kaydetti. Öte yandan İran’dan 80, Nahçıvan’dan 20 megavat düzeyde elektrik ithalatı yapıldığını bildiren Özşahin, Irak’a ise özel sektör aracılığıyla 200 megavat düzeyinde elektrik verildiğini söyledi.

Özşahin, diğer bağlantı hatlarında ise Bulgaristan, Yunanistan, Suriye, Gürcistan ile de şu anda bir elektrik alışverişi yapılmadığını kaydetti.

Elektrik AB sistemine bağlanacak

Türkiye elektrik sisteminin Avrupa elektrik sistemiyle senkron enterkonneksiyonuna (UCTE) ilişkin olarak da çalışmaların devam ettiğini bildiren Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) İlhami Özşahin, bu kapsamda teknik analiz ve frekans kontrolü olmak üzere iki tür çalışma olduğunu kaydetti.

Teknik analizlerin olumlu geçtiğini anlatan İlhami Özşahin, nakledilecek, alınacak enerjiler ve sınır ötesi alışverişlerin miktarlarının belli olduğunu, bunun dışında frekans kontrolü ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, 2009 yılının ilk yarısından sonra deneme çalışmalarının başlayacağı yönünde beklentilerinin olduğunu ifade etti.Sistemin Türkiye’nin elektrik sistemine olumlu katkılar sağlayacağına dikkat çeken İlhami Özşahin, şöyle devam etti: “Bir defa büyük bir şebekeye bağlanmakla elektrik kaliteli olacak daha doğrusu elektriğimizin kalitesi AB seviyesinde olacak. İkincisi elektrik ihracatına ve ithalatına imkanlar doğacak, fazla elektriğimiz olduğu zamanlarda verebiliriz, onlarda fazla olduğu zaman da biz alabiliriz. Aynı zamanda Avrupa ülkelerinde yenilenebilir enerjiye karşı istek var, bizde de yenilenebilir enerji kaynakları bir hayli fazla. Buradaki enerjiyi, şirketler satın alarak kendi ülkelerindeki yenilebilir kaynak oranının artırabilirler. Bu, Türkiye’de yenilebilir enerji yatırımlarının artmasına katkı sağlayabilir.” AB ülkeleri ile Afrika arasında üç ayrı noktadan bağlantı sağlanacak. Bağlantılardan ikisi deniz altından İspanya-Fas ve İtalya-Tunus üzerinden gerçekleştirilecek. Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye bağlanacak Avrupa enterkonnekte sistemi, Irak ve Suriye üzerinden Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ulaşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-durdu-ocakta-elektrik-tuketimi-yuzde-6-5-daha-dustu_66433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!