Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayi Üretiminde Artış

Sanayi üretim endeksi, 2011 yılı Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,9 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 11,9 imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 20,5, elektrik, gaz,

yapi.com.tr / AA
Sanayi Üretiminde Artış

Türkiye'de, sanayi üretimi bu yılın ocak ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18,9 arttı. Sanayi üretimi 2010 yılının aralık ayına göre aylık bazda bakıldığında ise yüzde 13,2 geriledi.
    
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 yılı ocak ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ocakta geçen yılın aynı ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 11,9, imalat sanayinde yüzde 20,5 ve elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 12 artış kaydedildi. Takvim etkisinden arındırılmış endeks, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 artış gösterdi.
    
En yüksek artış sermaye malı imalatında
                   
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış, yüzde 34,9 ile sermaye malı imalatında kaydedildi. Bunu yüzde 22,2 ile ara malı imalatı, yüzde 15,3 dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 13 ile enerji ve yüzde 10,8 ile dayanıksız tüketim malı imalatı izledi.
    
İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 143 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı aldı.
    
Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı yüzde 48,7, temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı yüzde 37,3, elektrikli teçhizat imalatı yüzde 34,5, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünlerinin imalatı yüzde 33,1, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı yüzde 29,3, mobilya hariç ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı yüzde 29,3, makine ve teçhizat hariç fabrikasyon metal ürünleri imalatında da yüzde 24,8 artış gözlendi.
    
Söz konusu dönemde, tütün ürünleri imalatında yüzde 16,5 ve diğer ulaşım araçları imalatında yüzde 13,4 düşüş meydana geldi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretiminde-artis_86159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!