Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayi Ürünleri Lokomotif Oldu

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracat rakamlarına bakıldığında sanayi ürünleri ihracatında ve krizden en çok etkilenen Avrupa ülkelerine olan ihracatta önemli bir artış yaşandığını kaydetti. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TİM’in açıkladığı ihracat rakamlarını değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı.

Hürriyet ANKARA
Sanayi Ürünleri Lokomotif Oldu

STRONG>Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracat rakamlarına bakıldığında sanayi ürünleri ihracatında ve krizden en çok etkilenen Avrupa ülkelerine olan ihracatta önemli bir artış yaşandığını kaydetti. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TİM’in açıkladığı ihracat rakamlarını değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Çağlayan, “Kayıt rakamlarındaki artış sanayi ürünlerinde toplamda ortaya çıkan yüzde 20.5’lik yükselişten kaynaklanıyor. Yani sanayi ürünleri ihracatımız toparlanıyor. Ayrıca, küresel krizden en çok etkilenen Avrupa ülkelerinin hemen tümünde önemli ihracat artışları yaşandı” dedi.

Yükselme oranları

Kayıt rakamlarına göre Şubat ayında, tarım ürünleri ihracatının yüzde 13.5, madencilik ürünleri ihracatının da yüzde 68 oranında arttığını vurgulayan Çağlayan, “Yükselme oranları taşıt araçlarında yüzde 37.8’e, hazır giyim konfeksiyonda yüzde 19.6’ya, elektrik-elektronik eşya sektöründe yüzde 26.4’e, demir ve demir dışı metallerde yüzde 49.7’ye ve kimyevi maddelerde de yüzde 44.5’e ulaştı. Daha önce söylemiştim, ihracattaki artış, sanayi üretimindeki artışın işaretidir” dedi.

Hedefe ulaşmak için yüzde 10’luk artış var

Çağlayan, “Kayıt rakamları itibariyle Ocak’ta yüzde 12 ve Şubat'ta da yüzde 20’lik artış oranları dikkate alınarak ve mevsimsel değişiklikler de göz önünde bulundurarak simulasyonlar yapıyoruz. Bu çerçevede, orta vadeli program hedefi olan 107.5 milyar dolara ulaşabilmek için 2010 yılı ihracat artışının yüzde 7 dolayında olması gerekiyor. Eğer yüzde 10’luk bir artış yakalarsak, 110.7 milyar dolarlık bir rakama ulaşabiliriz. Yüzde 15’lik bir yükselme trendiyle 115, yüzde 20’lik bir yükselişle de 120 milyar dolarlara ulaşabiliriz”dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-urunleri-lokomotif-oldu_77226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!