Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayici Kapsamlı, Adil Bir Vergi Düzenlemesi Bekliyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, vergi sistemi ve kayıt dışı faaliyetlerle ilgili sorunlara kalıcı ve köklü çözüm getirecek, vergi sistemini adil, uygulamada ve denetimde etkin bir yapıya taşıyacak, reform niteliğinde, kapsamlı bir düzenlemeyi halen beklediklerini söyledi.

yapi.com.tr / AA
Sanayici Kapsamlı, Adil Bir Vergi Düzenlemesi Bekliyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İSO Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, olumlu tabloya ve iyimser beklentilere rağmen ekonominin iki önemli 'kara deliği' olan dış ticaret açığı ve cari açıkta henüz iyileşme olmadığına dikkat çekti ve şöyle konuştu:
    
''Vergi sistemi ve kayıt dışı faaliyetlerle ilgili sorunlara kalıcı ve köklü çözüm getirecek, vergi sistemimizi adil, uygulamada ve denetimde etkin bir yapıya taşıyacak, reform niteliğinde, kapsamlı bir düzenlemeyi halen beklediğimizi de altını kalınca çizerek dikkatlerinize sunmak istiyoruz. Biz kapsamlı reform beklentisi içindeyken, onun yerine Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yeniden yapılandırması, bilinen adıyla Torba Yasa gündeme gelmiştir. Yasa ile getirilen yeniden yapılandırma, kriz nedeniyle vergi ve prim borçlarını ödemekte zorlanan işletmeler açısından şüphesiz ki önemli bir imkandır.''

Verginin sadece matematiksel bir mesele olmadığını, devlet-vatandaş arasındaki en temel ilişki olduğunu, siyasi ve toplumsal boyutları bulunduğunu ifade eden Küçük, ''Yeniden yapılandırmalarda matematiksel kayıp olmasa dahi vicdanlarda kayıplar ortaya çıkabilmekte, güven duygusu zarar görmektedir'' yorumunu yaptı.
    
Yüzde 1 KDV uygulamalı leasing modeli
    
Yeniden yapılandırmanın gündeme geldiği yıllarda vergi tahsilatı artsa bile af beklentisinin arttığı dönemlerde düşebildiğine dikkati çeken Küçük, ''Bir yerde af, affı doğurmaktadır. Bizim beklentimiz kalıcı çözümdür'' dedi. Daha önce de pek çok beyaz sayfa açıldığını anımsatan Küçük, ''Temennimiz, Torba Yasa ile açılan bu son 'beyaz sayfa'nın, bu defa artık kayıt dışı faaliyetleri kayıt altına almaya yönelik bir hamlenin zemini, yıllardır beklediğimiz, vergi reformunun ön adımı olabilmesidir'' diye konuştu. Ekonomide iyileşmenin sürdürülebilirlik kazanması için yatırım artışının devam etmesinin şart olduğunu vurgulayan Küçük, bunun için yeni teşvik sistemi çalışmalarının sürdürülmesi, yatırımları özendirecek uygulamaların daha da çoğalması, bu bağlamda yüzde 1 KDV uygulamalı leasing modelinin eksikleri giderilerek tekrar uygulanmaya konulması gerektiğini söyledi.
    
Yılan hikayesine dönen KKDF konusu
    
Rekabet güçlerini desteklemek üzere mikro reform taleplerini sık sık gündeme getirdiklerini hatırlatan Küçük, şöyle devam etti:
    
''Bunlardan biri, 2003 yılından bu yana Sayın Unakıtan'ın döneminden bu yana Maliye Bakanlığımızla aramızda adeta bir çeşit yılan hikayesine dönen KKDF konusudur. Yıllardır dile getirdiğimiz talep, tüketim malı dışarıda bırakılarak kapasite raporlarında belirtilmiş hammadde ve yatırım malı ithalatında KKDF'nin tamamen kaldırılması, sanayicilerimize, kapasite belgelerine bağlı olarak KKDF ödemeden ithalat yapabilme imkanının tanınmasıdır. Bizler de bu ağır yükü nispeten de olsa hafifletmek üzere elektrik faturalarındaki TRT payının tamamen kaldırılmasını önermekteyiz ve yine uzun yıllardır dile getirmekteyiz.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayici-kapsamli-adil-bir-vergi-duzenlemesi-bekliyor_86444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!