Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayicinin Cirosu Nisanda Arttı

Sanayi ciro endeksi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 29,5 artış kaydetti. Endeks artışını 6'ncı aya taşıdı.

yapi.com.tr
Sanayicinin Cirosu Nisanda Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

Sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,5 arttı. Endeks son olarak Eylül 2016'da düşüş yaşamıştı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 artış kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 48,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 29,1 yükseldi.

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malında

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, en yüksek artış yüzde 9 ile sermaye malında gerçekleşti.

En fazla artış ve azalış

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 166,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 13,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 7,2 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 15,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 10,4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 7,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayicinin-cirosu-nisanda-artti_159556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!