Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sanayicinin Cirosu Yüzde 15.2 Arttı

Sanayicinin cirosu Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.2 artarken, bir önceki aya göre ise yüzde 1.3 azaldı. Eylül'de sanayicinin siparişi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.6 artış gösterirken, bir önceki aya göre ise yüzde 8.2 yükseldi.

Cumhuriyet Portal
Sanayicinin Cirosu Yüzde 15.2 Arttı

Sanayicinin cirosu Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.2 artarken, bir önceki aya göre ise yüzde 1.3 azaldı. Eylül'de sanayicinin siparişi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.6 artış gösterirken, bir önceki aya göre ise yüzde 8.2 yükseldi.

TÜİK, Eylül ayı Sanayi Ciro ve Sipariş Endeksleri sonuçlarını açıkladı. Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taşocakçılığı kısımlarında bulunan işyerlerinden 2005=100 temelli yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, Eylül ayında geçen yılın aynı göre yüzde 15.2 artarken, bir önceki aya göre yüzde 1.3 gerileme gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 13.4, imalat sanayi endeksi ise yüzde 15.3 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Eylül ayında en yüksek artış ara malı imalatında görüldü. Aramalı imalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.6 artarak 174.8'e yükseldi. Ara malı imalatında bir önceki aya göre ise yüzde 0.1 oranında artış yaşandı. Enerji imalatında ciro endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.9 artışla 142.4'e ulaşırken, sermaye malı imalatı yüzde 1.7 artışla 153.5 oldu. Dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 13.2 artarak 153.4'e, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 2.1 yükselişle 133.1'e çıktı.
 
Ara malı imalatı siparişi bir önceki aya göre yüzde 31.1 arttı

Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında sipariş ile çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi'nin kapsamına giren işlerlerinde 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.6 artış yaşanırken, bir önceki aya göre artış yüzde 8.2 oranında gerçekleşti. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış ara malı imalatında görüldü. Ara malı imalatında sipariş endeksi yüzde 31.1'lik artışla 175.5 oldu. Dayanıklı tüketim malı imalatında sipariş yüzde 5.6, dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 11.6, sermaye malı imalatında yüzde 11.5 artış görüldü.

İmalat Sanayi'nde en yüksek artış bilgisayarların imalatında

Sipariş Endeksi'nin imalat sanayi alt gruplarında en yüksek artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 82.4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 32.5 ile ana metal sanayi imalatı takip etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayicinin-cirosu-yuzde-15-2-artti_83784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!