Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayiciye 600 Milyon Liralık İmar Müjdesi

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ni (İAOSB) yaklaşık yüzde 20 büyütecek olan imar değişikliğini onayladı. 2 yıl önce yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği kapsamında harekete geçen İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi yönetimi, 1.5 yıl süren çalışma sonucunda bölgedeki sanayicinin

Yeni Asır Gazetesi
Sanayiciye 600 Milyon Liralık İmar Müjdesi

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ni (İAOSB) yaklaşık yüzde 20 büyütecek olan imar değişikliğini onayladı. 2 yıl önce yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği kapsamında harekete geçen İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi yönetimi, 1.5 yıl süren çalışma sonucunda bölgedeki sanayicinin tesislerindeki imar kullanım hakkını yüzde 50'den yüzde 70'e çıkarmayı başardı.

Böylece bölgedeki 500'den fazla sanayi tesisi, 500 milyon lira değerinde 1.2 milyon metrekarelik alan kazandı. Aynı çalışma doğrultusunda yüzde 8 olması gereken ortak kullanım alanları dışındaki arsalar da imara açıldı. Bölgede ticaret merkezi olarak kullanılabilecek 100 milyon lira değerinde toplam 233 bin metrekarelik boş arsa oluşturuldu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın onayının 7 Şubat tarihinde kendilerine ulaştığını açıklayan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, yapılan düzenleme ile bölgenin yüzde 20 oranında büyüdüğünü, yeni kazanılan alanlara gerçekleştirilecek yatırım ile bölgedeki istihdamın 35 bin kişiden 60 bin kişiye ulaşacağını açıkladı.

Bölge müdürlüğünde İAOSB Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Uysal ve yöneticilerle beraber basın toplantısı düzenleyen Uğurtaş, Türkiye'de yüzlerce organize sanayi bölgesi arasında ilk onayı kendilerinin aldığını, bunun için 1.5 yıl çalışıp 25'ten fazla kuruma başvurduklarını dile getirdi. İzmir'de sanayi alanı yaratmanın ne kadar zor olduğunu bildiklerini ifade eden Uğurtaş, "Bölgemizde arsa fiyatları 300 liranın üzerine çıktı. Sanayiciler büyümek için Tire, Manisa, Aliağa'daki organize sanayi bölgelerine gidecekti. Orada yeniden bina, arsa almak zorundalardı. Herkes bu düzenlemeyi bekliyordu. Böylece bölgemizdeki sanayicilerimiz çok rahatladı. Yapılaşma ile ilgili sıkıntılarımız ortadan kalktı" diye konuştu. Uğurtaş, şunları söyledi:

"Yeni yatırım yapmak isteyen arkadaşlarımıza olanak doğdu. Bu düzenleme için Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün'e, AK Parti İzmir Milletvekili İsmail Katmerci'ye teşekkür ediyoruz."

Bölge tüzel kişiliğinin toplam 233 bin metrekare boş arsa kazandığını aktaran Uğurtaş, bu alanın ticaret, eğitim, sağlık veya küçük imalat ve tamirat bölgesi olarak değerlendirilebileceğini kaydetti. Uğurtaş, şöyle konuştu: "Arsaların bölgeye 100 milyon lira civarında katkısı olur. Alışveriş merkezi de yapılabilir. Arkadaşlarla toplanıp nasıl kullanılacağına karar vereceğiz."

Arsa EBSO'nun

Bölgedeki 33 bin metrekare alanın geçmiş yıllarda Ege Bölgesi Sanayi Odası'na (EBSO) hizmet binası yapılmak üzere tahsis edildiğini hatırlatan Uğurtaş, arsanın geri alınmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Uğurtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Buranın EBSO'nun merkezi olmasını isteriz. Bu konuyu EBSO eski Başkanı Tamer Taşkın ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile görüştük. Kordon'daki bina güzel ama ulaşım sıkıntısı var. Burada 600'e yakın sanayi tesisi faaliyet gösteriyor. Ulaşım sıkıntımız yok. Kararı onlar verecek."

"Seçim yatırımı değil"

Bölgede teknik lise için imar düzenlemesi yapıldığını açıklayan İAOSB Başkanı Hilmi Uğurtaş, yaptıkları çalışmaların gelecek hafta gerçekleştirilecek seçimler için malzeme olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Uğurtaş, "Biz teknik liseyi bölgenin ihtiyacı olarak düşünüyoruz. Konuyu ilk defa 2007'de dile getirdik. Bu işler birden olmuyor. Bölgedeki imar düzenlemesini de kesinlikle seçim yatırımı olarak algılamamak lazım. Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok" dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayiciye-600-milyon-liralik-imar-mujdesi_85779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!