Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sanayiciyi, Liman Kararı Sevindirdi

Danıştay kararı Egeli Sanayicileri de sevindirdi. Kararı değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın İzmir Alsancak limanının nihayet sahibini bulduğunu belirterek, "1.5 yıllık bekleme süreci üzücü, fakat sahibini nihayet bulduğundan dolayı da sanayici olarak mutluyuz. Yapılacak yeni yatırımlarla İzmir Limanı

Yeni Asır Gazetesiİzmir Limanı'nın özelleştirilmesinin önündeki engellerin en büyüğünü kaldıran Danıştay kararı Egeli Sanayicileri de sevindirdi. Kararı değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın İzmir Alsancak limanının nihayet sahibini bulduğunu belirterek, "1.5 yıllık bekleme süreci üzücü, fakat sahibini nihayet bulduğundan dolayı da sanayici olarak mutluyuz. Yapılacak yeni yatırımlarla İzmir Limanı Akdeniz'in lojistik üstlerinden biri olacaktır" dedi.

İzmir Alsancak Limanı'nın sadece İzmir'in ve Ege Bölgesi'nin değil tüm Türkiye'nin dış ticaretinde önemli bir paya sahip olduğunu kaydeden Taşkın, dava süresi uzadıkça limanın sahipsiz kaldığını ve gerekli yatırımların yapılamadığını söyledi. Toplam konteyner trafiğinin yüzde 55'inin İzmir limanından gerçekleştiğini açıklayan Taşkın, "Satan 'ben sattım' deyip bırakmış, alan 'ben almadım ki' deyip bir şey yapamamış. 1.5 yıldır ortada kalmış bir liman sonunda sahibini bulmuş. Sanayicilerin temsilcisi olarak sanayicimiz adına mutluyuz" diye konuştu.

Umarım gecikme olmaz

Limanda yaşanan sorunlar nedeniyle gemilerin belli bir bekleme süresi sonunda çekip gitmesinin ve indirmeleri gereken malları indirmemesinin fabrikaların durmasına ve işlerin aksamasına neden olduğunu ifade eden Taşkın, şöyle konuştu; "Bugün dünyada 'tam vaktinde tedarik' felsefesi oluşmuştur. Türk üreticilerinin mallarını sevk edememesi kadar acı bir şey olamaz. Adaletin Türkiye'de uzun sürede tecelli etmesi neticesinde herkes bedelini ödemektedir. Danıştayın kararı ile kazanan Türkiye oldu. Önemli olan bundan sonraki süreçte kayıpların biran önce telafi edilmesi. Ümit ederiz vaat edilen 1.5 ay içinde devir işlemleri tamamlanır ve bugüne kadar özel sektöre devredilmiş her türlü fabrikanın, tesisin, otelin başarıyla çalıştığı gibi İzmir limanı da Akdeniz'in en başarılı  limanlarından, lojistik üstlerinden biri olur."

Global'den açıklama geldi

'Parasını ödeyip devralmaya hazırız'

Global Yatırım Holding Başkanı Mehmet Kutman, Danıştay'ın ihalesine onay verdiği İzmir Alsancak Limanı'nı parasını ödeyip hemen devir almaya hazır olduklarını söyledi. İlk aşamada limanın kapasitenin 900 bin konteynerden 1.1-1.2 milyon konteynere çıkarılacağını belirten Kutman, "İlk yatırım 6 ay maksimum, bir sene içinde 150 milyon dolar civarında olur. Dolayısıyla İzmir limanında oluşan bu tıkanıklık, devir gerçekleştiğinde, önümüzdeki aylarda, haziran ayında tamamıyla açılmış olur. Zaten imtiyaz sözleşmesine göre kapasiteyi 1.5 milyona çıkarmamız lazım" dedi, Kutman, İzmir limanına 7 yılda yapılacak toplam yatırımı da 500-600 milyon dolar olarak açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayiciyi-liman-karari-sevindirdi_64170.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!