Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Şancity’de İmar Artışına Oybirliğiyle Red

Şan Tiyatrosu’nun yerine yapılmak istenen otel ve AVM’yle ilgili Şişli Belediyesi’nin Haziran ayında onayladığı plan değişikliğine İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden (İBB) izin çıkmadı. Plan değişikliği teklifi, önceki gün yapılan İBB Meclisi’nde 'plan kararlarına aykırı' olduğu gerekçesiyle iktidar ve muhalefetin 'oy birliği' ile reddedildi

yapi.com.tr
‘Şancity’de İmar Artışına Oybirliğiyle Red

Mülkiyetinin büyük bölümü Surp Agop Hastanesi’ne ait olan Şan Tiyatrosu'nun yerine Şancity Turizm Otelcilik ile Şan Gayrimenkul Geliştirme A.Ş’ye ait Şancity için, 10 Haziran 2014 tarihinde Şişli Belediye Meclisi’nde plan tadilatı talebi görüşüldü. Teklife konu olan 53 parsel, 1/5000 ölçekli 16 Nisan 2005 tarihli Şişli Dolapdere-Piyalepaşa Bulvarları ve Çevresi Revizyon Nazım İmar Planı'nda ticaret alanında kalıyor. Şişli Belediye Meclisi’nde 'oy çokluğuyla' uygun bulunan plan değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki gün yapılan meclis toplantısında gündeme geldi. Meccut planda bir çok değişiklik içeren plan tadilatı ‘Oy birliği’ ile reddedildi.

Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından uygun görülmeyen plan değişikliğiyle ilgili red kararına gerekçe olarak, “İmar yönetmeliğine aykırı olarak, teklife konu olan parselde yapılmak istenen inşaatın 12.50 metre olan kat yüksekliği 14.50 metreye çıkarılmak istenmiştir. Tüm katlarda bağımsız olarak asma kat yapılmasına ve çatı ile bodrum katlarında iskan edilebilen emsal harici alanlara olanak sağlayan ayrıcalıklı plan notları oluşturulmuş, teklifin inşaat alanını ve ulaşım taleplerini artırıcı, Nazım İmar Planı hükümlerine aykırı nitelik taşıdığı” gösterildi.

Otopark iskana açılmak istendi

Plan değişikliğiyle ‘Eğimden dolayı açığa çıkan katlardan 1 bodrum kat iskan edilebilir’ ibaresi iptal edilip, yapılacak tüm bodrum katlarda otel fonksiyonuna hizmet eden ‘kongre merkezi, tiyatro salonu, çok amaçlı salon vb’ ortak mekanlar ve otopark katlarında servis, bakım ve teşhir alanları yapılabilmesine olanak tanındı. Otopark giriş-çıkışlarına yönelik tünel ile bağlantı ve zemin altından metro istasyonuna bağlantı yapılması talep edildi. Eski planda bodrum katlar sadece otopark olarak gösterilmişti.

Terasta yüzme havuz

Plan değişikliğiyle istenen diğer yapılaşma koşulları da şöyle sıralandı:

“Bodrum katlar otopark olarak kullanılmak koşulu ile imar istikamet hattına kadar yapılabilir. Zemin altı otopark yapılan boş alanların üstleri yeşil alan olarak düzenlenecek. Ticaret, konut ve sağlık tesisi alanındaki bina yüksekliği Cumhuriyet Caddesi’nde 27.50 metre, Elmadağ Caddesi’nde ise 12.50 metre olacak. Teras çatı yapılabilecek. Otel kullanımına hizmet eden açık yüzme havuzu terasta olacak ve toplam teras alanının yüzde 10’unu geçmeyen kapalı mekanlar (duş yeri, tuvalet, lavabo, restoran vb.) oluşturulabilecek”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sancityde-imar-artisina-oybirligiyle-red_126320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!