Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şantiyeye Çevik Kuvvet Müdahalesi

İşten çıkarıldıkları gerekçesiyle 55 gündür Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Şantiyesi’ni işgal eden işçiler ve aileleri, polisin "şafak operasyonu"yla dışarı çıkarıldı. Zaman zaman arbede yaşandı.

Milliyet Gazetesi
Şantiyeye Çevik Kuvvet Müdahalesi

İşten çıkarıldıkları gerekçesiyle 55 gündür Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Şantiyesi’ni işgal eden işçiler ve aileleri, polisin ‘şafak operasyonu’yla dışarı çıkarıldı. Zaman zaman arbede yaşandı.

İzmir Karşıyaka Belediyesi’nce sözleşmeleri yenilenmeyen ve 55 gündür Örnekköy Şantiyesi’ni işgal eden 276 işçi, çevik kuvvet ekiplerinin şafak operasyonuyla dışarı çıkarıldı. Alanı barikatlarla kapatan güvenlik güçleriyle, araçların çıkmasını engellemeye çalışan işçiler arasında arbede yaşandı.

Sabah 05.00 sıralarında şantiyeye gelen ekipler; dört minibüs, üç midibüs, bir otobüs ve üç panzerle alanı kuşattı. Şantiyede yatıp kalkan işçileri ve ailelerini dışarı çıkartan polis ekipleri, alanın önünü barikatlarla kapattı. İşçiler, şantiye alanının karşısında toplandı. Eylemlerin başından itibaren, Kent A.Ş. araçlarının ve belediyeye ait çöp kamyonlarının şantiyeden dışarı çıkmasını engelleyen işçiler, bu tutumlarının, güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen devam edeceğini bildirdi. İşçiler ve aileleri, şantiye önünde kurdukları çadırlarda gün boyu bekledi. Belediye Başkanı Cevat Durak ve CHP il yönetimi aleyhinde sloganlar atıldı.

Öğle saatlerinde şantiyeden çıkmak isteyen, Kent A.Ş.’ye ait minibüs, gerilimi bir anda tırmandırdı. Aracın çıkışına izin vermek istemeyen işçiler ve aileleri şantiye kapısına yöneldi. Önlem alan çevik kuvvet ekipleri kalkanlarla eylemcileri durdurdu. Arbede yaşandı. Olaylar üzerine, resmi plakalı araç geri çekildi. Barikatların önünde bir süre oturma eylemi yapan işçiler de güvenlik güçlerinin geri çekilmesiyle birlikte çadırlara döndü. Olaylar sırasında emniyet güçleri, cop ya da göz yaşartıcı gaz kullanmadı.

"Hesap verecekler"

Sendika sözcüsü Cenan Ünal, amaçlarının işlerine geri dönmek olduğunu belirtti. Ünal, "Bu müdahale bizi eylemlerimizden alıkoymaz. Aynı kararlılıkla direneceğiz. Tüm metropol ilçelerde bu sosyal cinayetin boyutlarını İzmirliler’le paylaşacağız. İşçiye yapılan bu zulüm Hitler ve Mussolini yönetimlerini andırmaktadır. Sorumluları hesap verecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santiyeye-cevik-kuvvet-mudahalesi_70078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!