Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Santral İnşaatları Doğayı Tahrip Ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu İlçesi’nde süren hidroelektrik santrali (HES) inşaatları nedeniyle oluşan doğa tahribatı, çevre derneklerini harekete geçirdi. Güneysu Handüzü Yaylası Çevre ve Tabiatı Koruma Derneği (YAYÇEVDER) Başkanı Ceyhun Kalender, HES inşaatlarını yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Radikal Gazetesi
1 Santral İnşaatları Doğayı Tahrip Ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu İlçesi’nde süren hidroelektrik santrali (HES) inşaatları nedeniyle oluşan doğa tahribatı, çevre derneklerini harekete geçirdi. Güneysu Handüzü Yaylası Çevre ve Tabiatı Koruma Derneği (YAYÇEVDER) Başkanı Ceyhun Kalender, HES inşaatlarını yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Rize’nin başta İkizdere olmak üzere Senoz, Hemşin, Çağlayan ve Arılı vadilerinde yapımı süren HES inşaatlarına karşı çevrecilerin başlattığı hukuk mücadelesi, 3 HES projesinin planlandığı Güneysu vadisindeki çevre derneğini de harekete geçirdi. Gürgen Deresi üzerinde ilk projenin yapımını sessiz sedasız başlatan Asa Enerji, 12 Milyon TL’ye mal olması planlanan 9.70 megawat gücündeki santral projesi inşaatını sürdürüyor.

HES inşaatı çalışmaları sırasında oluşan doğa tahribatı ve döşenen 3 bin 500 metre uzunluğundaki boru hattı nedeniyle Gürgen Köyü’nün ulaşımının sağlandığı yolun tahrip olması üzerine, YAYÇEVDER HES projelerini yargıya taşıma kararı aldı.

‘Dereler kuruyacak’

YAYÇEVDER Başkanı Ceyhun Kalender, bölgede ciddi doğa tahribatlarının oluştuğunu belirterek şunları söyledi:

“Derelerin Kardeşliği Platformu dönem sözcüleri ile ortak hareket ederek konuyu yargıya taşıyacağız. Biz ülkemizin doğal ve kültürel değerlerinin korunmasını istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, kısa vadeli yapılan rant amaçlı yatırımlar uzun vadede büyük çevre sorunlarına sebep olmaktadır. Bu noktada önyargılı olmamak şartıyla sivil toplum örgütlerine büyük iş düşmektedir. Gerçek sivil toplum örgütleri bu gelişmelerin karşısında değil, bunların çevreye zarar vermeden, çevreyle uyumlu olmasından yanadır. İslahiye deresinin tünelle Gürgen deresiyle birleştirilmesi sonucunda, zaten yağışsız aylarda yetersiz olan bu iki derenin zaman içinde tamamen kuruması söz konusudur. Gürgen Köyü yolu boyunca çalışan yüksek tonajlı hafriyat kamyonları yüzünden köy yolu şimdiden büyük hasar görmektedir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Güneysu İlçesi’nde yaptığı konuşmada, hidroelektrik santrallerine karşı çıkan çevrecileri eleştirerek, “Çevrecinin daniskasıyım” demişti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/santral-insaatlari-dogayi-tahrip-ediyor_68853.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • YAYÇEVDER Başkanı Ceyhun Kalender in çevreci olmadığını herkesle bahse girerim. 1 mw lık hidroelektrik santral doğaya hiç zarar vermeden yıl da 6 milyon kwh elektrik üretir. Bunu kömür ve petrolden karşılayacak olursanız bu ürünlerin artıklarının ne olduğunu hesap etmesini bilmeyenler çevreci olamaz. Peki ne olurlar satılmış kiralık hainler olurlar. Böyle bir santral 10 petrol kuyusundan fazla enerji üretir. Bu enerji hiç tükenmez.Petrol kuyuların da petrolun tükendiğini unutmayınız. Bu santraller çevredeki taşkınları heyelanları önlerler hain olan çevreciler bunu da bilmemektedirler. Gitsinler DSİ den taşkınlar nasıl önlenir öğrensinler. Taşkın önleyicileri yaparken ne yapıyorsanız santral inşaatı aynı şekilde yapıldığından haberleri olmayan kişiler çevreci olamazlar.Saygılarımla. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!