Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Santral Karşıtı Köylüler İl Genel Meclisi'ne Gitti

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki Yuvarlakçay üzerine yapılmak istenen hidroelektrik santralına karşı çıkan Pınar köylüleri, İl Genel Meclisi toplantısına katılarak endişelerini dile getirdi. Yaşlı gözlerle açıklamaları dinleyen köylüler, çay üzerine kurulacak santral için doğanın katledildiğini, ağaçların kesildiğini, sularının tüketileceğini

Yeni Asır Gazetesi
Santral Karşıtı Köylüler İl Genel Meclisi'ne Gitti

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki Yuvarlakçay üzerine yapılmak istenen hidroelektrik santralına karşı çıkan Pınar köylüleri, İl Genel Meclisi toplantısına katılarak endişelerini dile getirdi. Yaşlı gözlerle açıklamaları dinleyen köylüler, çay üzerine kurulacak santral için doğanın katledildiğini, ağaçların kesildiğini, sularının tüketileceğini söyledi, yardım istedi. Meclise hitap eden Köyceğizli CHP'li üye Burak Erbay, yapılacak çalışmaların ardından köylülere yaşama alanı kalmayacağını iddia etti.

Su gelmeyecek

Muğla İl Genel Meclisi Ocak ayı birinci oturumu Meclis Başkanı Zeki Köylü başkanlığında toplandı. Mecliste köylüler adına gündem dışı söz alarak konuşan CHP'li Köyceğiz CHP'li İl Genel Meclisi Üyesi Burak Erbay, Köyceğiz'in Beyobası beldesinde yaşanan olayları slayt gösterisi eşliğinde meclis üyelerine anlattı. Akfen Beyobası Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Yuvarlakçay üzerinde kuracağı santralle ilgili bilgi veren Burak Erbay, köy halkının Yuvarlakçay'ın kaynağının başında kamp kurarak santrale karşı elinden geleni yaptığını anlatan Burak Erbay, "Yuvarlakçay üzerine 70 metrelik bir duvarın yapılması planlanıyor. Bu nedenle su oluşan baskıyla geriye gidebilir. Suyun geriye gitmesiyle burada insanların yaşama imkı kalmayacak. Konuyla ilgili yeterince inceleme yapılmadı. Bu hidroelektrik santraliyle ilgili ÇED raporu da yok. Orada anıt ağaçlar var. Önce Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması, kararın daha sonra Özel Çevre Koruma Kurulu'na (ÖÇKK) gitmesi gerekirken, bu olayda tam tersi oldu. Burada çelişkili durumlar var" dedi.

Burak Erbay, Ocak ayında bir su şişeleme tesisi tarafından yapılan başvuruya Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'nca "Çayın 500 metre sağı ile 500 metre solunun koruma altında olduğu" gerekçesiyle ret yanıtı verildiğini kaydederek, "Şimdi aynı yerde santral kurulmasına ve bunun için çevre katliamı yapılmasına izin verilmesini anlamakta güçlük çekiyorum. Dün hassas davranan, bir dal kesen köylüyü mahkemede süründüren Orman, Özel Çevre Koruma Kurumu ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu anlam veremediğim şekilde katliamı seyrediyor. Mahkemeye başvurarak kesilen ağaçların tespitini yaptırdık. Danıştay'a başvurduk. Yöre halkı ve çevriciler ayakta ama bölgede katliam devam ediyor. Dur diyen yok. Yarın Danıştay yürütmeyi durdurursa ne olacak? Kim verecek hesabını? Günlerden beri katliam yaşanıyor" dedi.

İnceleme gerekli

İçilebilecek birinci derece kalitedeki suyu santralde kullanmanın hiçbir mantığı olmadığını vurgulayan Burak Erbay, "Muğla Valisi Ahmet Altparmak'a çağrıda bulunuyorum. Valiliğin heyet kurma yetkisi var. Burada bir heyet kurularak inceleme yapılmasını ve projeyle ilgili bir karar verilmesini talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Gözyaşı döktüler

İl Genel Meclisi Üyesi Erbay'ın kendileri adına yaptığı bilgilendirmeyi dinlerken Pınarköylüler ağladı. Köylüler, "Ağaçlarımızı kesiyorlar. Suyumuzu kaybedeceğiz. Köyümüze santral istemiyoruz" dedi. Meclis üyelerinin bölgede yaşanan katliamın görüntülerini şaşkınlık içinde izlediği mecliste AK Partili Köyceğiz İl Genel Meclisi Üyesi Nadi Pirci elektriğe karşı olmadıklarını, ancak ağaç kesimine karşı olduklarını söyledi.

Düşünce platformu

İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü Muğla İl Genel Meclisi'ni bir platform olarak gördüğünü kaydederek, "Biz ancak bu kadar duyarlı insanlara burada platform açabilmeyi onların sesini burada duyurabilmeyi önemli görüyoruz. Onların adına gidelim araştıralım. Bir karar alıyorsanız, o yörenin halkına rağmen yapamazsınız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santral-karsiti-koyluler-il-genel-meclisine-gitti_75550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!