Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Santral 1700 Kişilik Beldeyi...

Santralın Lafı Bile İnfial Yaratmaya Yetti

Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde, 5 bin yıllık Lagina antik kentinin yakınındaki arkeolojik sit alanına termik santral kurulmak istenmesi infial yarattı. Köylüler ve sivil toplum kuruluşları, santral girişimine şiddetle tepki gösterdi.

Hürriyet Gazetesi /Yaşar Anter
Santralın Lafı Bile İnfial Yaratmaya Yetti

uğla’nın Yatağan İlçesi’nde, 5 bin yıllık Lagina antik kentinin yakınındaki arkeolojik sit alanına termik santral kurulmak istenmesi infial yarattı. Köylüler ve sivil toplum kuruluşları, santral girişimine şiddetle tepki gösterdi.

Santralın kurulacağı yerdeki Lagina kalıntılarında, arkeolog ve rehberlerle birlikte araştırma yapan Bodrum Profesyonel Rehber Derneği Yönetim Kurulu üyesi arkeolog-rehber Canan Küçükeren, "5 bin yıllık tarihi geçmişe ve Ege Bölgesi’nin en zengin kültürel varlıklarına sahip Lagina antik kenti ve Hekate Tapınağı’nın hemen yanına santral kurmak, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir rezalettir" dedi.

Yatağan Çevre Platformu (YAÇEV) Sözcüsü Avukat Nuray Şahbudak da dünya standartlarına göre, hava kirlilik bareminde kükürtdioksit oranının 200 mg/metreküpü aşması durumunda santralların devre dışı bırakıldığını, ancak Yatağan’da bu oranın sık sık 500 mg/metreküpe ulaşmasına rağmen herhangi bir önlem alınmadığını ileri sürdü. Şahbudak, "Halen faaliyetini sürdüren santrala sadece 8 kilometre uzaklıkta ikinci santralın kurulması ile bu oran anında 1000 mg/metreküpün çok çok üzerine çıkacaktır. Yatağan’da çevre felaketlerine kapı aralanacak" dedi.

Termik santralın kurulacağı yere yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Hisarardı Köyü meydanında toplanan köylülerden 85 yaşındaki akciğer kanseri Saide Turan ise "Köyümüzde yaş ortalaması 90’nın üzerindeydi, artık kimin ne zaman öleceğini düşünmeye başladık. 30 yaşındakiler kanserden ölmeye başladı. Ölüm korkusundan yüzümüz gülmez oldu" dedi. Muhtar Ramazan Kurt ise 800 nüfuslu köyde yaşayanlardan 60’a yakınının kansere yakalandığını belirterek "4 maden ocağı ise Araplı Çayı’nı zehirliyor. Zeytin arazileri kurdu, gençlerimiz köyü terk etti. Artık kaybedecek bir şeyimiz yok. Yeni santrala izin vermeyeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santralin-lafi-bile-infial-yaratmaya-yetti_59871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!