Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sapanca, Çevre Kirliliğinden Özel Hükümlerle Korunacak

Sakarya ve Kocaeli'ne içme su sağlayan Sapanca Gölü'nün kirlilikten korunması için özel hükümler getirilecek. Çevre ve Orman Bakanlığı, Sakarya ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile TÜBİTAK tarafından yürütülen çalışmalarda gölün korunmasıyla ilgili kararlar alındı. Buna göre gölü kirleten kaynaklar bulunup, göl havzasını olumsuz

Zaman Gazetesi
Sapanca, Çevre Kirliliğinden Özel Hükümlerle Korunacak

Sakarya ve Kocaeli'ne içme su sağlayan Sapanca Gölü'nün kirlilikten korunması için özel hükümler getirilecek. Çevre ve Orman Bakanlığı, Sakarya ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile TÜBİTAK tarafından yürütülen çalışmalarda gölün korunmasıyla ilgili kararlar alındı. Buna göre gölü kirleten kaynaklar bulunup, göl havzasını olumsuz etkileyen faktörler zaman içinde ortadan kaldırılacak.
 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) ev sahipliğinde Ormanpark'ta yapılan toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı Ahmet Yakut, projeye destek veren İstanbul, Sakarya ve Kocaeli üniversitelerinden öğretim üyeleri, belediye su idareleri ve TÜBİTAK yetkilileri katıldı. Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meriç Albay, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi. Abay, "Türkiye'de bugüne kadar hiçbir su havzası üzerinde bu kadar kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmedi. Bu çalışma, bundan sonra içme ve kullanma suyu havzalarında gerçekleştirilecek tüm çalışmaların altyapısını oluşturacak bir çalışma." dedi.

Geçmiş yıllarda gerçekleştirilmiş olan hatalı otoyol güzergâhlarına ve sanayi bölgelerine rağmen ADASU Genel Müdürlüğü'nün, kendi imkânlarıyla Sapanca Gölü'nü büyük bir hassasiyetle korumaya çalıştığını vurgulayan Abay, "Fakat Sapanca Gölü, gerek doğası, gerek teknik özellikleri ve gerekse uzun yıllar korunabilmesi açısından tüm kurumların elini uzatması gereken bir havzadır." diye konuştu.

TÜBİTAK Proje Yöneticisi Dr. Kemal Güneş, gerçekleştirilen toplantının son toplantı olduğunu ve toplantıdan çıkan kararlarla göl için özel hüküm belirleme çalışmalarının bu kararların üzerine inşa edileceğini söyledi. Oluşturulacak Havza Koruma Eylem Planları'nın bu çalışmanın sonuçlarına göre belirleneceğini kaydeden Güneş, şunları kaydetti:

"Toplantıdan çıkan sonuca göre, göl havzasında şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışma olması sebebiyle bundan sonraki dönemde Sapanca Gölü'nde özel hüküm belirlenmesi için çalışmalar yapılması kararı alındı. İçme ve kullanma suyu rezervuarlarının ve benzeri su kaynaklarının kirliliğe karşı korunmasına, kaynağın ve havzasının özelliklerinin bilimsel çalışmalar ile değerlendirilerek, koruma alanlarının ve koruma esaslarının belirlenmesine yönelik çalışmaların bütününü özel hüküm olarak kabul edilmesi kararı verildi. Karayollarından kaynaklanan atık suların giderimi için pilot olarak yapılan 'Yapay Sulak Alan Projesi'nin belirlenen noktalara yapılarak genele yayılması benimsenmiştir."

Havzanın kirlenmesine sebep olan kaynakların bu çalışmalarla belirlendiğini vurgulayan Güneş, şöyle konuştu: "Küçük yerleşimlerden kaynaklanan kirleticilerin önlenmesi için hazırlanan tedbirler hayata geçirilecek. Derelerden gelebilecek kirliliğin en az seviyeye çekilmesi için çalışmalar yapılacak. Tarım yapılan bölgelerde gübre ve ilaç kullanımından kaynaklanan kirliliğe karşı önlemler alınacak. Gölün su kalitesinin takibi, göldeki bakteriyolojik kirliliğin izlenmesi için çalışmalara devam edilecek. Duruma göre acil ya da uzun dönemli önlem paketleri hayata geçirilecek. Yapılacak çalışmalar Sakarya ve Kocaeli'nin su ve kanalizasyon idareleri ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın desteği ile yapılacak projelerle gerçekleştirilecek."

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/sapanca-cevre-kirliliginden-ozel-hukumlerle-korunacak_84372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!