Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sapphire İşçileri Eylemde

Avrupa'nın en yüksek gökdeleni Sapphire, İstanbul'da yapımında çalışan inşaat işçilerinin eylemlerine ev sahipliği yapıyor. Sapphire işçileri tam 3 haftadır 'emeklerinin karşılığını alamadıkları ve kötü koşullarda çalıştırıldıkları' için oturma eylemi yapıyor.

Cumhuriyet Portal
Sapphire İşçileri Eylemde

Sapphire işçileri eylemlerine olan desteği artırmak için gazetecilere birer açık mektup gönderdi. İşçiler mektupta, "Biz İstanbul 4. Levent'te Avrupa'nın en yüksek gökdelenini alın terimizle inşa eden işçileriz. Ne var ki çoğumuz alın teri kurumasına karşın emeklerinin karşılığını alamadı. AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'in kardeşi Nahit Kiler, önümüzdeki ay açılması beklenen gökdelenin dairelerini metrekaresi 12-13 bin dolardan satarken, bizim toplasanız gökdelenin üç camının parası etmeyecek ücretlerimizi ödemedi" ifadeleri kullanıldı.
 
'Düğünümüzü iptal ettik'

Aylarca Sapphire'in yapımında paralarını alamadan çalıştırıldıklarını belirten işçiler, hala şantiyede paralarını alamadan çalışan çok sayıda işçinin olduğunu söyledi. Paralarını alamadıkları için kimi arkadaşlarının düğününü iptal ettiğini, kiminin kirasını ödeyemediği için az daha evinden atılmak üzere olduğunu dile getiren işçiler, mektuplarında, "Bir arkadaşımız kanser olduğu, ameliyat izini ve raporlarını yöneticilere gösterip hakkını istediği halde, Kiler yöneticileri kafalarını çevirip arabalarına binmeyi tercih etti. Biz bayramda ailelerimizin yanına gitmek şöyle dursun, onlara beş kuruş para yollayamazken, Nahit Kiler bir günlüğüne Umre'ye gidip namazını kılıp dönmekten çekinmedi" dedi.

'Serkan'ın değeri 5.5 metrekare'
 
Son derece kötü koşullarda çalıştırıldıklarını dile getiren işçiler, iş güvenliğinden tamamen yoksun olduklarını, yasalara karşın bu konuda kendilerine herhangi bir eğitimin de verilmediğini bildirdi. Bu 'sorumsuzluğun' faturasını 25 yaşındaki genç bir işçinin canıyla ödediğinin ifade edildiği mektupta, Serkan Çetin'in 17 Eylül'de gökdelenin üst katlarından 5'nci kata düşerek yaşamını yitirdiği belirtildi. Cesedinin, tam 6 saat sonra şantiyede olmadığı fark edilince bulunabildiğinin söylendiği mektupta, "Üstelik bu arkadaşımız temizlik personelindendi, ancak yapmaması gereken işler de kendisine yaptırılıyordu" ifadeleri kullanıldı. Mektuba şöyle devam edildi: "Serkan'dan geriye Tokat'ta onu bekleyen eşi ve üç küçük çocuğu kaldı. Öğrendiğimize göre, Nahit Kiler, eşine tazminat olarak yalnızca 100 bin TL ödeyeceğini söyledi. Hesapladık, bu para gökdelenin bir dairesinin yalnızca 5.5 metrekaresinin fiyatına denk geliyordu! Biz insan olarak utandık ve bir kez daha anladık."
 
'Kiler'in tehdit ve hakaretlerine maruz kaldık'
 
Eylemlarinin 8'nci gününde Sapphire özel güvenliğinin saldırısına uğradıklarını ifade eden işçiler, özel güvenlik personelinin pankartlarını zorla indirmeye çalıştıklarını ifade etti. Mektupta, "Biz direnirken yanımıza gelen Nahit Kiler ise arabasının içinden bize küfürler yağdırıp 'Bende size verecek para yok' diyerek oradan ayrıldı. Kiler'in ardından, orada çalışan bir proje müdürü ise bizi açıkça tehdit etti. Proje müdürü, 'Siz Kiler'e hiçbir şey yapamazsınız, ama o size iki dakikada istediğini yapar. Neler yapacağını görürsünüz' dedi" ifadelerine yer verildi.
 
Gazetecilerin desteğini bekliyorlar
 
Kendilerine yapıldığını iddia ettikleri bu baskılara boyun eğmemeye, direnişlerini sonuna kadar sürdürmeye kararlı olduklarını ifade eden işçiler, "Onun arkasında kardeşi ve milyon dolarları varsa, biliyoruz, emek dostları ve demokratik kamuoyu da bizim arkamızda olacaktır. Bizim haklı mücadelemize omuz verecektir. Buna gönülden inanıyoruz, bundan güç alıyoruz" ifadelerini kullandılar. İşçiler mektuplarında, "Ve sizin aracılığınızla bir kez daha duyuruyoruz: Bu gökdelen sömürü, işçilerin ödenmeyen ücretleri ve Serkan Çetin'in kanı üzerinde yükseliyor! Ama şu unutulmasın, onların lügatinde 'kâr hırsı, sömürü, iş cinayetleri' yazıyorsa, biz işçilerinkinde de 'direniş, dayanışma, haklarımızı alana dek mücadele' yazıyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapphire-iscileri-eylemde_84528.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!