Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Saraybosna 11 Milyar Dolarlık Paket Açtı, Türkiye’yi Yatırıma Çağırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgisiyle organize edilen Saraybosna İş Forumu 1’inci Uluslararası Yatırım Konferansı, bölge için umut oldu. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Siladziç, “157 yatırım projesi ürettik. Artık güvenli ülkeyiz, gelin yatırım yapın” dedi.

Hürriyet Gazetesi
Saraybosna 11 Milyar Dolarlık Paket Açtı, Türkiye’yi Yatırıma Çağırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgisiyle organize edilen Saraybosna İş Forumu 1’inci Uluslararası Yatırım Konferansı, bölge için umut oldu. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Siladziç, “157 yatırım projesi ürettik. Artık güvenli ülkeyiz, gelin yatırım yapın” dedi.

Türkiye’nin Bosna Hersek’in siyasi ve ekonomik geleceği için yürüttüğü çalışmalar hızlanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgisiyle organize edilen Saraybosna İş Forumu 1’inci Uluslararası Yatırım Konferansı’na Malezya, Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt, Pakistan gibi Müslüman ülkelerin yanı sıra ekonomik fırsatları kollayan ABD, Çin, Rusya ve diğer Balkan ülkeleri de büyük ilgi gösterdi. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Siladziç, toplam yatırım büyüklüğü 11 milyar doları aşan 157 yatırım projesi üretildiğini söyledi ve “Bunlardan 33’ü altyapı, 48’i turizm, 36’sı tarımsal yatırım projesi. Bu organizasyon Sayın Erdoğan’ın da belirttiği gibi Balkanların Davos’u olabilir” ifadelerini kullandı.

Su kaynakları ve enerji

Cumhurbaşkanı Siladziç, Bosna-Hersek’in su kaynakları bakımından çok zengin olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu kaynaklardan sağlayabileceğimiz hidroelektrik enerjinin sadece yüzde 36’sını realize edebildik. Bu kadarıyla bile enerji ihracatı yapıyoruz. Güneybatı Avrupa’da enerji konusunda lider ülke olacağız. Otoyola da önem veriyoruz. Budapeşte ve Orta Avrupa’yı Adriyatik’e bağlayacak bir proje çok önemli.”

Güvenli ülkeyiz, gelin

Bosna Hersek’in kendi yolumuzu çizmeye çalıştığnı ama sürecin yeteri kadar hızlı olmadığını söyleyen Siladziç, “Yatırımlar tabii ki güvenli bir ülkeye yapılır. Bosna-Hersek güvenli bir ülkedir. Elbette bazı siyasi anlaşmazlıklar mevcut ve bazen çok da ses çıkıyor ama genele baktığınızda Bosna-Hersek’te iş ortamı ile ilgili, iş yapan herkes bu ülkenin artık güvenli ve imkânları olan bir ülke olduğunu söyleyebiliyor. Gelecekte de AB ve NATO üyesi olacağız. Bu iki stratejik hedefimiz için çalışıyoruz” dedi.

Daha iyi bir gelecek için

Uluslararası Bosna Bankası CEO’su Ahmer Bukciç de Yatırım Forumu’nun amacının yatırımcıları Bosna-Hersek’e çekmek olduğunu söyledi ve yatırımcılar için pratik çözümler sağladıklarını kaydetti. Forum için geliştirilen 157 yatırım projesinden 150’sinin Bosna-Hersek geri kalanının bölge için olduğunu söyleyen Bukciç, “Projeleri herkese ulaştırmak istiyoruz. Burada iş ikliminin geliştirilmesine hep birlikte katkıda bulunmak istiyoruz. Söz veriyoruz, Bosna-Hersek’i değiştireceğiz ve daha iyi bir geleceğe götüreceğiz” dedi.

İTO 200 kişi getirdi

Geziye katılan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise bölgede ekonominin gelişmesinin barışı ve istikrarı kalıcı hale getireceğini söyledi ve “Türkiye’nin ve Türk işadamlarının buralarda ciddi yatırımları var, ama daha çok olabilir. Ancak yatırım ortamının daha da basitleşmesi gerekiyor. Biz İTO olarak yaklaşık 200 kişilik bir işadamı heyetiyle buradayız” dedi. Türkiye’nin kalkınma ajansı modelinin burada da uygulanabileceğini söyleyen Yalçıntaş şöyle konuştu: “Forum’a katılım çok yüksek. Çünkü yatırım ihtiyacı var. Turizm tesisleri, termal alanlara yatırımlar, hidroelektrik potansiyeli yüksek. Sanayi yatırımları da olabilir. Çünkü bölgedeki diğer küçük ülkeler için de Avrupa için de üretim yapılabilir. Hizmet sektörü de hızlı gelişiyor. Ulaştırma, sağlık, eğitim alanlarından da yatırım ihtiyacı var. Tarımsal üretim ve turizm de cazip.”

Üretim merkezi olabilir

Saraybosna İş Forumu’na Kale Grubu adına gelen Osman Okyay, Saraybosna’yı mercek altına aldıklarını ve daha geniş bir bölgenin merkezi olarak algıladıklarını söyledi. Okyay, “Buraya ürün satıyoruz ama belki üretim de olabilir” dedi. Çilek Mobilya, Öztiryakiler, Konya Şeker gibi sanayici grupların temsilcileri de bölgede faaliyet alanlarına göre fırsatları değerlendirebileceklerini söyledi.

Erdoğan: Yatırım istiyorsanız güveni ve istikrarı sağlayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek’in orman, madenler, su, hayvancılık ve tarım kaynakları bakımından fiziki büyüklüğünü çok aşan potansiyele sahip olduğunu söyledi ve ülkedeki yönetim yapısının, bürokrasinin kararlı şekilde küresel sermayenin istediği ortamı hazırlaması gerektiğini belirtti. Erdoğan şöyle konuştu: “Küresel sermaye bir ülkeye giderken iki sihirli kavrama bakar. Güvenlik ve istikrar. Varsa girer, yoksa çıkar. Bunu kendi ülkemde yaşadım. 2003 öncesinde geriye doğru yılda 1 milyar dolar küresel sermaye gelmişti. Son 7 yılda 85 milyar dolar küresel sermaye geldi. Bunu Bosna-Hersek’te de görebiliriz. Kararlı olmak çok önemli. Bürokratik engeller kalkmalı. Gerekiyorsa müdahil olmalısınız. Para civa gibidir, kendisi için uygun yer nereyse oraya akar. Bürokratik engeller sürerse küresel sermaye gelmez. Finans da gelmez. Çünkü kimse parasını batırmak için gelmez.Bosna-Hersek’te duble yollar yapılmalı. Biz Bosna-Hersek’i gelişmekte olan ülke olarak görüyoruz.”

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/saraybosna-11-milyar-dolarlik-paket-acti-turkiyeyi-yatirima-cagirdi_78390.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!