Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Saraybosna İş Forumu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Saraybosna İş Forumu'nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ''Bütün Balkan ülkeleriyle ve Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması bulunan Bosna Hersek'in ayrıca, Avustralya, İsviçre, Kanada, Japonya, Rusya ve İran gibi ülkelerle de Tercihli Ticaret Anlaşması mevcuttur. Diğer taraftan, yüksek eğitimli bir iş

yapi.com.tr / AA
Saraybosna İş Forumu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 6-8 Nisan tarihleri arasında Saraybosna'da düzenlenecek Saraybosna İş Forumu'nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, TOBB olarak bu yıl ikincisi düzenlenecek forumun Türkiye'deki kurumsal partneri olduklarını kaydetti. Bosna Hersek ile ilişkilere ve bu foruma büyük önem verdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Başkan Yardımcısı olduğu EUROCHAMBRES ve Balkan Odalar Birliği çatısı altında Bosna Hersek iş dünyası ile yakın çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Hisarcıklıoğlu, Saraybosna İş Forumunun ilkinin Bosna Bank International tarafından, İslam Kalkınma Bankası işbirliğinde geçen yıl düzenlendiğini anımsatarak, şunları söyledi:

''Forumun temel amacı, bölgedeki ekonomik ilişkileri güçlendirmek, öncelikle Bosna Hersek'e olmak üzere, bölgeye yatırım çekmek ve katılımcılara yeni iş bağlantıları kurma fırsatı sağlamaktır. Forum, uluslararası siyaset ve ekonomi dünyasından üst düzey temsilcilere ev sahipliği yapmaktadır ve yerel değil, bölgesel bir forumdur''.
    
Türkiye 8. sırada
    
Hisarcıklıoğlu, bu toplantıya etkin katılımın Türk iş dünyası için büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, Bosna Hersek'in, Türk iş dünyası için çok önemli fırsatlar sunan bir ülke olduğunu, buranın alım gücü yüksek 600 milyon tüketiciye gümrüksüz ulaşma imkânı sağladığını kaydetti. Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
    
''Bütün Balkan ülkeleriyle ve Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması bulunan Bosna Hersek'in ayrıca, Avustralya, İsviçre, Kanada, Japonya, Rusya ve İran gibi ülkelerle de Tercihli Ticaret Anlaşması mevcuttur. Diğer taraftan, yüksek eğitimli bir iş gücüne sahip olmasına rağmen Bosna-Hersek'te asgari ücret 350 lira civarındadır. Kurumlar Vergisi de sadece yüzde 10'dur. Bosna Hersek ile işbirliği yapabileceğimiz çok sayıda sektör var. İnşaat malzemeleri, demir çelik gibi sektörler için Bosna Hersek ideal bir yatırım yeri. Ayrıca her türlü üretim için de çok ciddi avantajlar var. Mobilya açısından da hammadde ve işgücü avantajları özellikle düşünülmeli. Saraybosna İş Forumu'nda ağaç ve mobilya sektörüne bir oturum ayrılmış olması da bu bakımdan büyük önem taşıyor.''
    
Saraybosna'nın, Güneydoğu Avrupa'nın merkezinde olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ticaret anlaşmaları ve coğrafi konumu bir araya geldiğinde, Saraybosna'nın bölgesel ticaretin ve barışın da merkezi haline gelmemesi için bir sebep olmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, ''Saraybosna İş Forumu da bu bakımdan önemli bir fırsattır. İstanbul'a, Türkiye'nin birçok şehrinden daha yakın olan Saraybosna, Türk iş dünyası için bu coğrafyaya açılan en önemli kapıdır. Bugün Bosna Hersek'te örneğin Avusturya iş dünyası, 1,6 milyar avro yatırım yapabilmişse, biz daha fazlasını neden gerçekleştiremeyelim? Tarihi kardeşlik bağımızın da olduğu Bosna Hersek ile iş ilişkilerimizi neden geliştirmeyelim?'' dedi. Bugün Bosna'ya gelen dış yatırımlarda Türkiye'nin ancak 8. sırada olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, yurtdışında 25 milyar dolar yatırım yapmış Türk özel sektörüne bu tablonun yakışmadığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, bugün ayrıca Saraybosna'da üniversitelerle TOBB arasında nasıl işbirliği yapılır diye görüşmeler de yapacaklarını sözlerine ekledi.

Tüm bölgeye ulaşma potansiyeli yüksek 
    
Bosna Bank International Genel Müdürü Amer Bukvic ise Saraybosna'nın Güneydoğu Avrupa Bölgesi'nin merkezinde olduğunu ve buradan tüm bölgeye hitap edilebileceğini kaydetti. Bukvic, bölgenin Türk iş adamları için çok önemli fırsatlar bulunduğunu dile getirerek, bu yıl yapılacak iş forumuna Japonya, Çin, Hindistan ve Körfez ülkeleri'nden de delegasyonların katılacağını kaydetti. Geçen yıl ilki düzenlenen iş forumunda başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Bir balkan Davos'u oluşturun'' dediğini aktaran Bukvic, kendilerinin de bunun için yoğun bir şekilde çalıştıklarını anlattı. Bukvic, bu yıl iş forumunda 8 ana başlık olduğunu, bunlardan birinin de eğitim konusu olduğunu ifade ederek, ''Ayrıca, Angelina Jolie Saraybosna'nın eğitim merkezi olması için çalışacağını bize söyledi. Bunun yanında iş forumundaki diğer ana başlıklar turizm, altyapı, enerji ve inşaat olacak. bu başlıklara da önem veriyoruz. Tüm Türk iş adamlarını foruma davet ediyoruz'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/saraybosna-is-forumu_86087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!