Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sarı Deniz Kara Petrole Bulandı

Geçen ay Karadeniz'i siyaha boyayan kazanın benzeri Güney Kore'yi vurdu. Asya'nın en büyük sulak alanlarından ve pek çok göçmen kuşun yaşam alanı olan Sarı Deniz'in başı dertte.

Radikal Gazetesi
Sarı Deniz Kara Petrole Bulandı

üney Kore'de petrol tankeri kaza yaptı, denize yayılan petrolün aylarca kalacağı söyleniyor. Kaza, Mallipo sahilinden fora edilmiş Güney Koreli mavnanın Hong Kong bandıralı dev tankere çarpmasıyla meydana geldi. 147 bin tonluk Hebei Spirit adlı tankerin, ülkenin güneybatı kıyısındaki Mallipo açıklarındaki çarpışma sonrası binlerce asker, polis, sahil güvenlik görevlisi ve gönüllü temizlik çalışmaları için bölgeye koştu. Ekip tankerdeki sızıntıyı sonunda durdurmayı başardı. Çarpma sonrası denize boşalan üç konteynerden sonuncusunda kalan petrol de pompalarla çekilerek bir mavnayla taşındı ama şimdiden Sarı Deniz'e yayılmış 10 bin ton kadar petrol, kıyının geniş bir bölümünü kirletmeyi sürdürecek.

Temizlik en az iki ay sürer
Felaket, başkent Seul'ün 120 km. güneybatısında bulunan, en büyük gelirin plajlar ve çiftliklerden elde edildiği Taean şehrinde meydana geldi. Denizcilik Bakanı Kang Moo-Hyun, denizde temizlik çalışmalarının en az iki ay süreceğini tahmin ettiklerini, sahillere vuran ve deniz yatağına çöken petrol tortularının, kıyı şeridinin 17-20 kilometresini ciddi ölçüde kirlettiğini söyledi.

Kang, "Balık ve deniz yaşamının bir kısmı kurtulsa da pazarlanabilmeleri bir süre mümkün olmayacak. Petrolün kıyılarımızı vurmasını önlemek için olabilecek tüm önlemleri alacağız" diye konuştu.

Petrol çıkarma ve plajları temizleme çalışmalarına 7 bin 500 kişi, 105 gemi ve altı uçak katıldı. Sahil güvenlik, şu ana kadar 565 ton petrol toplandığını ancak bunun, toplam sızıntının sadece yüzde 5'i olduğunu söyledi. Denizden petrolü çekmek ve su yüzeyindeki lekeleri temizlemek için kevgirler kullanıldı. Petrole bulanmış siyah kumdan çıkarılan kovalar dolusu tortu plastik havuzlara aktarıldı.

Olan yine kuşlara olacak
Kore Sahil Güvenliği'nden Lee Bong Gil de "Petrolün çok geniş bir alana yayılması, kontrol altına almayı zorlaştırıyor ama gelgit ve rüzgârın hızına baktığımızda bundan sonra ciddi yayılma olmayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Kirlenen kıyı şeridi, Asya'nın en büyük sulak alanlarından ve bataklık çulluğu, yaban ördeği ve ibikli dalgıç kuşu gibi pek çok göçmen kuş türü için önemli yaşam bölgelerinden biri olarak biliniyor.

Geçen ay da Rus limanına yakın bir bölgede ikiye ayrılan tankerden sızan petrol Karadeniz'i siyaha boyamıştı. En az 30 bin kuşun can verdiği felaketin yarattığı çevre kirliliğinin de en az beş yılda arındırılabileceği belirtilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sari-deniz-kara-petrole-bulandi_57891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!