Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sarıgül - (Yer) Krizi

Sarıyer ve Şişli belediyeleri arasında sınır kavgası patlak verdi. CHP'li Sarıyer Belediyesi, sınır çiziminde Şişli Belediyesi'nin yetki alanında kalan ancak 60'lı yıllarda vergileri Sarıyer'e yatırılan Maslak girişinden Ayazağa'ya kadar olan bölgenin kendilerine bağlanması için kolları sıvadı. Çok sayıda iş merkezi ve rezidansın bulunduğu alan

Akşam Gazetesi
Sarıgül - (Yer) Krizi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, sınır çiziminde Şişli'de kalan 'İstanbul'un Manhattan'ı için harekete geçti. Belediye, Maslak-Ayazağa arasında, gökdelenlerin yükseldiği bölgenin kendilerine bağlanması için Valilik ve İçişleri'ne başvurdu

Gökdelenler kimde kalacak?

Sarıyer ve Şişli belediyeleri arasında sınır kavgası patlak verdi. CHP'li Sarıyer Belediyesi, sınır çiziminde Şişli Belediyesi'nin yetki alanında kalan ancak 60'lı yıllarda vergileri Sarıyer'e yatırılan Maslak girişinden Ayazağa'ya kadar olan bölgenin kendilerine bağlanması için kolları sıvadı. Çok sayıda iş merkezi ve rezidansın bulunduğu alan Sarıyer'e geçerse, belediyenin kasasına da yüklü miktarda vergi geliri girecek.

1944'teki tespit geçerliliğini yitirdi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 'İstanbul'un Manhattan'ı olarak adlandırılan bölge için çalışma yürütüyor. Genç, fiziki olarak Sarıyer Belediyesi'ne daha yakın olduğunu belirttiği Maslak girişinden Ayazağa'nın aşağısına kadar bölgenin, kendilerine bağlanmasını istedi. CHP'li başkan 1944 yılındaki tespitlerin geçerliliğini savundu. Genç, Sanayi Sitesi ile iş dünyasının kalbinin attığı 450 hektarlık alan için, 'Buradaki binaların vergileri,  1962 yılından 1983 yılına kadar Sarıyer'e yatırılıyordu. Geçmişte vergilerin Sarıyer'e yatırılması, buraların daha öne Sarıyer ilçe sınırları için de kaldığını göstermektedir' diye konuştu.

Komisyon toplandı gözler Bakanlıkta

Genç, İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği'ne talebini iletti. Dilekçe üzerine il komisyonu, 8 Nisan 2010'da Orman Bölge Müdürlüğü'nde bir toplantı yaptı. Vali Yardımcısı Mustafa Güran'ın başkanlığındaki toplantıya Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Birgün, ilçe kaymakamları ile teknik elemanlar katıldı. İl Komisyon tutanağı şimdi İl İdare Kurulu'nda. İl İdare Kurulu, görüşü belirttikten sonra kararı İçişleri Bakanlığı verecek.

1999'daki mahkeme kararı lehimize

Söz konusu 455 hektarlık bölgede yer alan, eski Şişli Büyükdere asfaltı ile yeni Büyükdere asfaltı arasındaki yaklaşık 5 hektarlık bölge, Sarıyer Belediyesi sınırlarında. Şişli Belediyesi, 1999 yılında bu alanın da kendilerine bağlanması istedi. Ancak yerel, bölge idare ve temyiz mahkemeleri talebi kabul etmedi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptıkları son başvuruda bu mahkeme kararlarının da etkili olduğunu söyledi.

Bize bir, Şişli Belediyesi'ne 13 kilometre uzakta

Sarıyer Belediye Başkanı  Genç, 'Sözkonusu bölge bize bir kilometre, Şişli'ye 13 kilometre uzakta' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sarigul---yer-krizi_80219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!