Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Uyum Villaları Yıkılıyor

Sarıyer Uyum Villaları 20 Yıldır Yıkılamadı

Sarıyer sırtlarında Boğaz'ın en kıymetli arazilerinin üzerinde bulunan Uyum villalarına 22 yıldır çözüm üretilemiyor. Villalar ne yıkılabiliyor, ne de yapılabiliyor.

Yeni Şafak Gazetesi/Helin Şahinb>Sarıyer sırtlarında Boğaz'ın en kıymetli arazilerinin üzerinde bulunan Uyum villalarına 22 yıldır çözüm üretilemiyor. Villalar ne yıkılabiliyor, ne de yapılabiliyor.

Sarıyer sırtlarında, İstanbul Boğazı'nın en kıymetli arazilerinin üzerinde bulunan Uyum villalarına 22 yıldır çözüm üretilemedi. Dönemin Belediye Başkanı Bedrettin Dalan döneminde izin verilen ancak 1987 yılında Boğaziçi Yasası'na uymadığı için inşaatı durdurulan Uyum villaları, ne yıkılabiliyor, ne de yapılabiliyor. Sarıyer Maden Mahallesi'nde bulunan villalar için çeşitli dönemlerde verilen yıkım kararlarının uygulanamaması nedeniyle bölgedeki sorun yaklaşık 20 yıldır kanayan bir yara halini aldı. Uyum ve Mesan Yapı gibi kooperatiflerin bünyesindeki villaların yapımına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan döneminde başlandı. Özal hükümeti Boğaziçi öngörünüm bölgesini kısmi yapılaşmaya açtı.

Yasa Çıkmadı
Bu sırada Uyum'da 139 villa inşaatına başlandı. Yasa kapsamında villa ruhsatı alanların sayısı yaklaşık bin 400 oldu. Ancak bir yıl sonra 1986'da Anayasa Mahkemesi, maddeyi iptal etti. Fakat Anayasa Mahkemesi'nin kararının Resmi Gazete'de yayımlandığı Nisan 1987'ye kadar, bin 071 blok için daha ruhsat verildi. Nurettin Sözen Büyükşehir Belediye Başkanı olunca, villalara karşı hukuki süreci başlattı, villardan 85'i yıkıldı. Yarım kalan villalar öylece kalakaldı. Villalarının yarattığı kirlilikten kurtulmak için Büyükşehir Belediyesi ilgili dosyayı 2005 yılında TBMM'ye sundu. Aynı yıl yapıların çözümü için yasa çıkarılacaktı. Ancak hala çıkmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sariyer-uyum-villalari-20-yildir-yikilamadi_51362.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!