Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sarıyer'de Organik Tarım

İstanbul'un yanıbaşında Zekeriyaköy'de organik tarım denemeleri yapılıyor. Sarıyer Belediyesi tarafından başlatılan çalışmayı İzmir ETO (Ekolojik Tarım Organizasyon Derneği) ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü hocaları da destekliyor.

NTV
Sarıyer'de Organik Tarım

İstanbul'un yanıbaşında Zekeriyaköy'de organik tarım denemeleri yapılıyor. Sarıyer Belediyesi tarafından başlatılan çalışmayı İzmir ETO (Ekolojik Tarım Organizasyon Derneği) ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü hocaları da destekliyor.

Zekeriyaköy'de, villaların arasındaki 4 dekarlık bir alan organik tarım için ayrıldı. İlk deneme ekimlerinde özellikle çevre köylerdeki kadınların görev alması hedeflendi. Bu sayede kadınlar için de bir iş alanı açıldı. Projenin hedefi, organik tarım konusunda bölgede kamuoyu yaratabilmek ve Sarıyer'in uygun yerlerinde organik tarım pazarları  kurmak.

Sarıyer Belediyesi'nde peyzaj mimarı olarak görev yapan Hatice Büyükköz anlatıyor: "Günümüzde büyük ölçüde doğal yaşamdan kopuş var. Sağlıklı yaşayamama sonucunda hastalıklar geliyor. Bir tarafından başlamak gerekiyordu. Organik tarımla başladık. 1 yıl önce çalışmaya başladık. İlk olarak uygun bir arazi belirledik. Çünkü yer seçimi çok önemli organik tarımda. Organik olabilmesi için çeşitli kriterler var. 12 dönüm alanın 4 dönümünde başladık. Marul, brokoli, roka, kırmızı lahana ile başladık. İlk ürünleri de aldık. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Telefonlarla arıyorlar. Organik tarım yapmak isteyenler de ürün almak isteyenler de bizi arıyorlar. Giderek yaygınlaşmasını umut ediyoruz. Bir amacımız da okul öğrencilerine bilgi vermek istiyoruz. Öğrencileri gruplar halinde tarlamıza götürüp uygulamaları anlatmak istiyoruz. Günümüzde çocuklar sosyal faaliyet olarak alış veriş merkezlerine gidiyorlar. O nedenle bu onlar için önemli ve değişik bir aktivite. Bu arada projede kadınlar çok önemli bir noktada. Onlar için de iş alanı açılmış oldu. Şu anda 10 kadın çalışıyor projede."

Projenin hedeflerinden biri de bölgede "mahalle bahçeleri" kurabilmek. Bu sayede bölge insanı bahçelerde kendi meyve sebzesini yetiştirebilecek.  

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sariyerde-organik-tarim_78428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!