Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Şaşan Sayaçlara' 3 Milyon Lira Ceza

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, geçen yıl tüketiciyi korumak, haksız kazancı ve rekabeti önlemek amacıyla 464 bin sayacın denetimini gerçekleştirdi.

yapi.com.tr/AA
'Şaşan Sayaçlara' 3 Milyon Lira Ceza

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, geçen yıl piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri ile piyasadaki veya kullanımdaki ürünlerin teknik düzenlemelere uygun ve güvenli olup olmadıklarını denetledi.

Yasal metroloji alanında yapılan denetimler, tartı aletleri, sayaçlar, takograf, taksimetre, diğer ölçü aletleri (malzeme ölçerler, ısı sayacı, egzoz gazı emisyon cihazı ile akım ve gerilim ölçüm transformatörleri) gibi 5 başlık altında yürütüldü.

Tartı aletleri ürün grubunda 26 bin 239 denetim sonunda 851 bin 564 lira, sayaçlar ürün grubunda 464 bin 240 denetim sonunda 2 milyon 50 bin 352 lira, diğer ölçü aletleri ürün grubunda bin 79 denetim sonunda 11 bin 718 lira, taksimetre ürün grubunda 3 bin 189 denetim sonunda 2 bin 510 lira, takograf cihazları ürün grubunda 3 bin 193 denetim sonunda 10 bin 920 lira ceza uygulandı.

Geçen yıl yasal metroloji alanında 497 bin 940 ölçü aletinin kontrolünü gerçekleştirdi. Denetimler sonunda da uygulanan idari para cezası toplam 2 milyon 927 bin 64 liraya ulaştı.

Yetkili takograf servislerinin faaliyetlerine ilişkin 301 serviste 402 ani denetim yapıldı ve 19 servisin belgeleri uygunsuzluk durumları giderilinceye kadar askıya alındı.

Yetkili taksimetre muayene servislerinin faaliyetlerine ilişkin 51 ilde denetimler gerçekleştirildi. Denetimler sonucunda, 8 servisin servis hizmetleri onay belgesi askıya alındı, 5 serviste uygunsuzluk giderildiğinden askı işlemi sonlandırıldı.

Geçen yıl ayrıca 2 ısı sayacı imalatçısı, 4 su sayacı imalatçısı, 10 su sayacı tamir ve ayar istasyonu, 4 elektrik sayacı imalatçısı, 4 akım ve gerilim Ölçü transformatÖrleri imalatçısı, 10 elektrik sayacı tamir ve ayar istasyonu, 4 gaz sayacı imalatçısı, 5 gaz sayacı tamir ve ayar istasyonu, 5 egzoz gazı emisyon Ölçme cihazı yetkili muayene servisi, 5 akaryakıt sayacı imalatçısı, 4 LPG sayacı imalatçısı ve 20 akaryakıt/LPG sayacı tamir ve ayar servisi, 26 tartı aleti imalatçısı denetimi gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sasan-sayaclara-3-milyon-lira-ceza_143823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!