Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Sat-Yap"a Kanmayın Maketten El Almayın

Uluslararası Emlak Uzmanları Başkan Yardımcısı Salim Taşçı vatandaşları uyardı: Konut ihtiyacı varsa, mutlaka bugün alınması gerekir. Yasayı bekleyeceğim derken, fırsatlar kaçırabilir. Nisandan sonra fiyatlar yükselir.

Halka ve Olaylara Tercüman/Hakkı Kurbanb>Uluslararası Emlak Uzmanları Başkan Yardımcısı Salim Taşçı vatandaşları uyardı: Konut ihtiyacı varsa, mutlaka bugün alınması gerekir. Yasayı bekleyeceğim derken, fırsatlar kaçırabilir. Nisandan sonra fiyatlar yükselir

Konut sektörüyle ilgili tartışmalar sü-rerken, Uluslararası Emlak Uzmanları Genel Başkan Yardımcısı-Ünlü Emlakçı Salim Taşçı’dan önemli uyarılar geldi. Konut alıp satmayı düşünenler için sektördeki son durumu Tercüman’a değerlendiren Taşçı, ihtiyacı olanlara “Tam ev alma zamanı” dedi. Yap-Sat devrinden Sat-Yap devrine geçildiğine dikkat çeken Taşçı, “Vatandaşlarımız Sat-Yap’a kanmasın, maketten ev almasın” ifadesini kullandı.

Bir yıl önce konut balonunun patlayacağını, fiyatların suni yükseldiğini ve satışların zamanla düşeceğini söyleyen ve öngörüleri çıkan Taşçı, sektördeki oynamaların nedenlerini şöyle sıraladı:

Piyasa Kilitlendi
“Uçan daireleri el birliğiyle fezaya gönderip, geride kalanları ‘rap’ diye aşağı çektik. Daha önce bankaların yüzde 1’lere düşen faiz oranlarıyla bu işin yürümeyeceğini söylemiştik. Faizlerin 1.69-2 seviyesini geçmesiyle birilkte, krediler de yüzde 90 oranında kesildi. İkincisi, konut yapanların ‘Yap-Sat’tan ‘Sat-Yap’a dönmesi tedirginlik yarattı. Eskiden müteahhit yapar, sonra da satardı. Şimdi önce satıyor, sonra yapmaya başlıyor. Maket satışların başlaması insanları rahatsız etti. Mevcut yapıların da, yapılıp satılanların da yüzde 50-75 oranında fazla fiyatlarla, fahiş rakamlarla piyasaya sürülmesi sektörü olumsuz etkiledi. Bu iki etken, piyasayı kilitledi.”

Ortadirek Unutuldu
Piyasada 2006 yılında yaşananlar sonucu, Türkiye’nin kaldıramayacağı ölçüde lüks konutlara yönelindiğini hatırlatan Taşçı, “Böylece fakir ve ortadirek unutuldu. Ağzını açan 200-300 bin dolardan bahsediyordu. Bu şartlarda tabii TOKİ’yi kutlamak lazım. Kurum, bir bürokratik kırtasiyecilik dışına çıktı ve ortadireğe, fakire dayalı konutlar da üreterek yelpazeyi genişletti” ifadesini kullandı.

Mortgage Kanunu çıksa da fiyatların nereye gideceğinin belirsiz olduğunu vurgulayan Taşçı, yasaya çok fazla bel bağlamanın doğru olmadığı görüşünde. Enflasyondaki oynamaların Mortgage sistemini de zorlayacağını savunan Taşçı, “Mortgage’in ilk uygulanmaya başlandığı ABD’de, 1980 yılında reel faizler 2 iken, 1 puan arttı ve finans kuruluşları zora girdi. Bu sebeple istikrar önemli, Türkiye’de Mortgage tek haneli enflasyonda yaşar. Aksi halde yaşama şansı yoktur” değerlendirmesini yaptı.

Konut Alma Zamanı
Ünlü emlakçı Salim Taşçı, ev almak isteyenlere de şu uyarılarda bulundu: “Tüketicinin eğer bir konut ihtiyacı varsa, mutlaka bugün alması gerekir. Çünkü yasayı bekleyeceğim derken, fırsatları kaçırabilir. Nisandan sonra genellikle fiyatlar yükselir. İhtiyacı olanlar için tam konut alma zamanı. Arz-talep dengesni alt üst oldu. Bugün satan çok, alan az. Piyasa yüzde 85-90 kilitlendi. Tabii alırken dikkatli olmaları lazım.

Kelepircilerin ve aç kurtların eline düşmeden, işi bilen kişilerle hareket etmeliler. Maket satışlardan uzak dursunlar. ‘Sat-Yap’a değil, ‘Yap-Sat’a inansınlar. Kredi almaya giderlerken avukat ve mali müşavir yanlarında olursa iyi olur. Bankaların da ölçüyü kaçırmaması lazım. Eğer alıcı-satıcı-bankacı-emlakçı dengesi iyi kurulursa sektör iyi işler. Ölçü yakalanamayıp, herkes kendisi kazanmak isterse, aynı sorunlar tekrar yaşanır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sat-yapa-kanmayin-maketten-el-almayin_51611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!