Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Satılan Şeker Fabrikalarında İşçi Çıkarımları Sürüyor

Satılan şeker fabrikalarında işçi çıkarımları sürüyor. Muş Şeker Fabrikası’nda çalışan 406 taşeron işçiden 346’sı işten çıkarıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, devri gerçekleştirilen 7 şeker fabrikasından 775 işçinin işten çıkarıldığına, 811’inin emekliliğe zorlandığına dikkati çekti

yapi.com.tr
Satılan Şeker Fabrikalarında İşçi Çıkarımları Sürüyor

Türkşeker'in elindeki 25 şeker fabrikasından 14'ünü satışa çıkararak, 13'ünü Nisan ayında arsa ve arazileriyle birlikte özel sektöre satan hükümetin, taşeron işçilere “5 yıl çalışma garantisi ya da başka kurumlara geçiş hakkı sağlanacağı” sözüne karşın, Erzurum, Erzincan, Muş, Elbistan, Çorum Şeker fabrikalarında birbiri ardına yaşanan işten çıkarmalar devam ediyor.

Tazminatlar ödenmiyor
Fabrikaların satışı sürecinde oluşturdukları heyetle 25 şeker fabrikasını ziyaret ederek, “Şeker vatandır satılamaz” kampanyasına öncülük eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, verilen sözlere karşın seçim sonrası fabrikalarda sorgusuz sualsiz işten çıkarmalar yaşandığına dikkati çekti. Birgün'de yer alan habere göre; emekliliği gelen işçilerin de işten atılma tehdidiyle emeklileğe zorlandığını belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar devri gerçekleşen 7 şeker fabrikasından toplamda 775 işçi işten atılmış, 811 işçi de zorla emekliliğe sevkedilmiştir. Çorum Şeker Fabrikası’ndan 92 işçi, Elbistan’da 31 işçi, Erzurum’da 149 işçi, Erzincan’da 157 işçi, Muş şeker fabrikasında ise çalışan 406 işçiden 346’sı işten atılmıştır. Satışı yapılan diğer fabrikaların devir işlemleri bittiğinde de benzer şekilde işçi çıkarmaların devam edeceği ortadadır. Ayrıca yaşanan bir başka mağduriyetse, bu atılan işçilerin yıllarla biriken kıdem tazminatlarını ne alıcı firma ne de devletin ödemeye yanaşmamasıdır. İşçilere şekeri değil baldıran zehrini reva gören AKP’yi verdiği sözleri tutmaya çağırıyoruz. Şeker fabrikalarında işten atılan işçilerin bir an önce tekrar işlerine başlatılmasını ve mağduriyetlerinin sonlandırılmasını bekliyoruz ”

http://www.yapi.com.tr/haberler/satilan-seker-fabrikalarinda-isci-cikarimlari-suruyor_167191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!