Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Satılıyor

Devlete ait 2 bin kilometrelik otoyol ve 2 Boğaz köprüsünün satışı kesinleşti. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun satışa ilişkin kararını dün tamamladığı, kararın bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceği öğrenildi. Buna göre işletme hakkını devralacak şirket İstanbul’daki iki köprü ile toplam 2 bin kilometrelik otoyol ağını 25 yıl boyunca

Radikal Gazetesi
2 Satılıyor

Devlete ait 2 bin kilometrelik otoyol ve 2 Boğaz köprüsünün satışı kesinleşti. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun satışa ilişkin kararını dün tamamladığı, kararın bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceği öğrenildi. Buna göre işletme hakkını devralacak şirket İstanbul’daki iki köprü ile toplam 2 bin kilometrelik otoyol ağını 25 yıl boyunca işletecek. Henüz kesinleşmese de köprüler ve otoyol ağı toptan satışa sunulacak. Dolayısıyla tek bir yatırımcı tüm köprü ve otoyollara sahip olabilecek.

Fiyatları devlet onaylayacak

2011 içinde yapılacak satışla birlikte ihaleye girecek şirketlerden, otoyol ve köprülerin bakımı için belli bir bakım-onarım tamirat fonu oluşturması da istenecek. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yerine getirdiği rutin bakım ve onarım hizmetlerinin de satın alacak şirket tarafından yapılması istenecek.

Bakım ve onarım için uluslararası standartların uygulanacağı ve bunun için iznin Karayolları Genel Müdürlüğü’nce alınacağı belirtildi. Aynı şekilde köprü ve otoyolları alan şirket, bu hizmetlerin bedelini de istediği gibi arttırıp, indiremeyecek. Hazırladığı ücret değişikliklerini Karayolları Genel Müdürlüğü’ne onaylatma zorunluluğu olacak.

Eğlenceli otoyol geliyor

Köprü ve otoyolların satışıyla birlikte, otoyol ağında bulunan işletmeler ve diğer tesisler de birlikte özelleştirilmiş olacak. Dolayısıyla otoyol kenarındaki benzinlikler, diğer dinlenme ve yiyecek hizmetleri veren tesisler de otoyolları alacak şirkete geçmiş olacak. Yetkililer devrin ardından ‘renkli-eğlenceli otoyol’ kavramının da ortaya çıkacağını belirttiler. Yani otoyolları satın alacak olan şirket, yine Karayolları’nın onayıyla güzergâhlarında yeni dinlenme ve eğlence tesisleri açabilecek. Yetkililer uzun zamandır hazırlık yapan Özelleştirme İdaresi’nin hukuki bir sorun çıkmazsa satışı 2011’de tamamlayacağını belirttiler.

Özelleştirilmesinin önü açılan projeler

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
Boğaziçi Köprüsü
Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu
Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu
Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu
Toprakkale-İskenderun Otoyolu
İzmir-Çeşme Otoyolu
İzmir-Aydın Otoyolu
Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu
İzmir Çevre Otoyolu
Ankara Çevre Otoyolu

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/satiliyor_83312.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Telekom özelleşti konuşma ücretleri arttı. Otoyollar özelleşince geçiş ücretlerinin artmasına hazır olun... YANITLA
  • Özelleştirene kadar paralı geçişi kaldırsınlar. Örneğin bahçeşehir artık şehrin içi olmasına rağmen orada yaşayanlar sabah akşam otoban parası veriyor. Köprü parası kaldırılırsa oluşan trafikte rahatlar. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!