Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Satın Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolu

Satın almaya karar verdiğiniz ev için fazla para ödüyor olabilirsiniz. Peki evin fiyatının gerçek değeri olup olmadığı nasıl bulunur? İşte 2 farklı yöntemle evin gerçek değerini anlamanın yolları.

yapi.com.tr
Satın Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolu

Bir evin fiyatını belirleyen bir çok faktör bulunuyor. Evin merkezi konumda olması, ulaşım olanaklarına yakınlığı, dairenin ışık alması ve ön cephede bulunması gibi birçok faktör fiyatların artmasına neden oluyor.

Satın almak istediğiniz evle aynı veya benzer konumda bulunan diğer satılık evlerin fiyatlarını emlak sitelerinde araştırıp alacağınız ev ile karşılaştırmanız ise oldukça önem taşıyor. İşte Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre evin gerçek değerini bulmanın yolu.

1- Aylık kira bedeline göre değerin belirlenmesi
Kira bedeline göre evin değerinin belirlenmesi, en basit ve en doğru yöntemdir. Herhangi bir taşınmazın fiyatı, o taşınmazın ilerleyen yıllarda sahibine kazandıracağı paranın bugünkü değerine göre bulunur. Evin kira bedelini sahibine kazandırdığı para, toplam kira tutarını belirli çarpanlar kullanarak evin değerini belirleyici bir etmen olarak görebilirsiniz. Buna göre, kira bedeli yüksek bir evin değeri daha yüksek, kira bedeli düşük bir evin değeri de daha düşük olmalıdır.

Türkiye genelinde bir evin değeri ortalama 214 aylık kira bedeli olarak hesaplanır. İstanbul’da ise bu çarpanın ortalaması 212 aydır. Yani, alacağınız evi eğer bir yatırım olarak görüyorsanız, yatırdığınız paranın size geri dönme süresi yaklaşık 18 sene olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise; çok yüksek değerli evlerde çarpanlar oldukça artabiliyor ve yatırımın geri dönüş süresi uzuyor. Değer milyonları bulduğunda kira çarpanları 30 hatta 40 yıla kadar yükseliyor.

Kabul gören süreler ise iş yerleri için 14-16 yıl, konutlar için ise 17-20 yıl olarak belirlendi. Buna göre, ortalama 214 aylık kira bedelinin evin fiyatını verdiği kabul ediliyor.

2- Aynı konumdaki evler ile kıyaslanarak fiyatın belirlenmesi
Aynı konumdaki evler ile kıyaslanarak fiyatın belirlenmesi yöntemi sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Ancak yeterli olup olmadığı uzun zamandır tartışma konusu. Yöntemin gerçekçi olabilmesi için kıyasladığınız evlerle almak istediğiniz evin yakın özelliklere sahip olması gerekiyor.

Satın almak istediğiniz evin etrafındaki benzer evlerin metrekare başına fiyatlarını araştırmanız gerekir. Yöntem gayrimenkul değerleme uzmanlarının da sıkça kullandığı yöntemdir. Gayrimenkul değerleme uzmanı en az üç emlak ofisinden benzer evlerin tahmini metrekare fiyatını alır ve evin metrekaresinin çarpımıyla bulur.

Karşılaştırma yapılırken kullanacağınız en iyi yöntem benzer konum ve özelliklere sahip olan konutun birim metrekare fiyatını hesaplamaktır. Farklı büyüklüklerdeki evleri birbirleriyle karşılaştırıp doğru bedeli belirleyebilirsiniz.

Konutları değerlendiren özellikler:
1- Merkezi konumda bulunması
2- Ulaşım olanaklarının zengin olması
3- Yeni bina olması
4- Dairenin ışık alan (güney) cephede olması
5- Dairenin ön cephede yer alması
6- Dairenin ara katta yer alması (çatı, son kat, bodrum, veya 1. kat harici)
7- Binada asansör bulunması
8- Manzaraya sahip veya önünün açık olması
9- Ortak alanların olması (Spor salonu, sosyal tesis vb.)

http://www.yapi.com.tr/haberler/satin-alacaginiz-evin-gercek-degerini-bulmanin-yolu_169222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!