Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Satın Almalar 'Enerji'yle 11 Milyar Dolara Uçtu

Türkiye'de bu yılın ilk yarısında 11 milyar dolarlık birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. Yıl sonuna kadar toplam işlem hacminin 16-17 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Geçen yılın aynı döneminde toplam 10.5 milyar dolar tutarında işlem gerçekleşirken, 2007 yılında toplam işlem hacmi ise yaklaşık 21 milyar dolar olmuştu.

Vatan Gazetesi
Satın Almalar 'Enerji'yle 11 Milyar Dolara Uçtu

Türkiye’de bu yılın ilk yarısında 11 milyar dolarlık birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. Yıl sonuna kadar toplam işlem hacminin 16-17 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Geçen yılın aynı döneminde toplam 10.5 milyar dolar tutarında işlem gerçekleşirken, 2007 yılında toplam işlem hacmi ise yaklaşık 21 milyar dolar olmuştu.

Deloitte Türkiye ve Ekonomist Dergisi işbirliğiyle hazırlanan "Türkiye’de Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2008 Yarı Yıl Değerlendirmesi" raporuna göre, 2008 yılının ilk yarısında Türkiye’de 92 birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti ve bunların toplam değeri yaklaşık 11 milyar dolar oldu.

Rapora göre, küresel finansal piyasalardaki sıkıntının ABD’li yatırımcılar üzerindeki etkisi ilk yarı yıl sonuçlarına da yansıdı. Geçen yıl Türkiye’de 9 adet satın alma yapan ABD’li yatırımcılar, 2008’de ek işlem gerçekleştirirken, raporda yatırımcıların menşeilerinin çeşitliliğinin arttığı, Uzakdoğu, Rusya, Hindistan, İsrail gibi bölgelerden yatırımcıların 2008’de Türkiye’de alımlar yaptığı belirtildi.

Yılın ilk yarısında gerçekleşen işlemlere bakıldığında, en büyük işlem Tekel Sigara özelleştirmesi olurken, ilk altı ayda enerji ve tütün sektörlerindeki özelleştirmeler, bu iki sektörü işlem hacmine göre sektörel sıralamada ilk sıralara taşıdı.

Raporda, makroekonomik göstergelerdeki olumsuz sinyaller ve küresel sıkıntılar göz önüne alınarak, yatırımcıların yatırım kararlarında daha temkinli davranacakları ve bunun da yılın ikinci yarısındaki işlem sayısına yansıyacağı tahmin ediliyor. Ancak, bazı büyük çaplı şirket satışları ve özelleştirme işlemlerinin etkisiyle, yılın genelindeki toplam işlem hacminin yine de kayda değer bir seviyede olacağı ifade ediliyor.

Yabancıların payı % 75 oldu

* 11 milyar dolarlık işlem hacminin yaklaşık yüzde 75’i yabancı yatırımcılar tarafından yapıldı. Yabancı yatırımcılar arasında Avrupalı yatırımcılar yüzde 80 paya sahip.

* En fazla birleşme ve satın alma hareketi, finansal hizmetler, gıda, medya, hizmet, enerji, perakende ve sağlık sektörlerinde görüldü.

* Sigorta sektöründe gerçekleşen birçok işlem ile finansal hizmetler, işlem adedi açısından en hareketli sektör olarak ortaya çıkarken, enerji sektöründeki işlem hacmi, ilk kez finanstaki hacmi aştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/satin-almalar-enerjiyle-11-milyar-dolara-uctu_63009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!