Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sayaçlı Bomba!

Doğalgaz sayaçlarının değişiminde yaşanan olay hala hafızalarda tazeliğini korurken Ankaralılar bu kez de elektrik sayacına çarpıldı. Sanayi Bakanlığı ve EPDK'nın ‘elektrik sayaçlarının 10 yılda bir ayarının yapılması ya da değiştirilmesi' şeklindeki yönetmeliğini gerekçe gösteren Başkent Elektrik, vatandaşları elektrik sayacını değiştirmeye

Gazete Habertürk
Sayaçlı Bomba!

Doğalgaz sayaçlarının değişiminde yaşanan olay hala hafızalarda tazeliğini korurken Ankaralılar bu kez de elektrik sayacına çarpıldı. Sanayi Bakanlığı ve EPDK'nın ‘elektrik sayaçlarının 10 yılda bir ayarının yapılması ya da değiştirilmesi' şeklindeki yönetmeliğini gerekçe gösteren Başkent Elektrik, vatandaşları elektrik sayacını değiştirmeye mecbur bıraktı. Yapılan uygulamanın maliyeti ise hane başına 30 ila 60 TL oldu.

Bu gelişmeler hafta ortasında elektrik faturaları ile birlikte hanelere bırakılan bir tebligatla başladı. Tebligatta, sayaçların 10 yıllık periyodik muayene ömrünü doldurduğu belirtilerek, Başkent Elektriğe başvuruda bulunulması istendi. Ancak sayaçların değiştirilme zorunluluğuna yönelik bir ifadeye yer verilmedi. Bu tebligatı alan Başkentliler kuruma gittiklerinde ise sayaçlarının değiştirilmesi gerektiğine yönelik sözlü uyarılarla karşılaştı.

Başkent Elektrik, Ankara genelindeki 3 milyona yakın abonesinin sayaçlarının 10 yıllık periyodik muayenesi yapılmadı gerekçesiyle değiştiriyor. Bakım hizmetinin yeni sayaç almaktan daha pahalıya mal olacağını söyleyen yetkililer vatandaşa anında sayaç satımı yapıyor. Başkent Elektrik'in gönderdiği tebligatta sayacın yeni veya eski olması dikkate alınmıyor.

Üç marka önerisi

Tebligatla Başkent Elektrik'e giden vatandaşa sayacının 10 yıldan daha eski olduğu için ya yenilemesi ya da kanun gereği sayacının yenilenmesi gerektiği ve bunun için de dilekçeyle başvurması söyleniyor. Dilekçesini yazan vatandaşa üç farklı marka önerisi yapılıyor. Bunlardan birini seçen abone, parasını ödüyor. Aboneye 15 gün içerisinde sayacının yenileneceği söyleniyor. Eski sayaçlar ise vatandaşın malı ise kendine bırakılıyor yoksa Başkent çalışanlarınca toplanıyor.

Değiştirmeyene 1400 TL ceza

Kanun, Sanayi Bakanlığı'nın yaptığı denetimler sonucu sayacının 10 yıldan daha eski olduğu öğrenilen abonelere bin 400 TL para cezası kesilmesini öngörüyor.

Yönetmelik gereği

Başkent Elektrik A.Ş. Genel Müdürü Yetik Mert, konuyla ilgili HT Ankara'ya yaptığı açıklamada, Sanayi Bakanlığı ve EPDK'nın yönetmelikleri gereği bu uygulamayı başlattıklarını söyledi. Mert, "Ölçüm alet ve araçlarının, saatlerinin her 10 yılda bir düzenli olarak denetimi ve kontrolünün yapılıp değişmesi gerekiyor. Biz de bu çerçeve içerisinde saatlerin değişmesi için tüketicilerimize yazı gönderdik. Kişilerin onayını da alarak saatlerini değiştiriyoruz. Bunu tamamen yasal şartlar altında yerine getiriyoruz" dedi. Mert, aboneliği 10 yılın altında olanlara neden bu davetin gönderildiği sorusuna ise, "Bu konuda bir aksilik olmuş olabilir. İncelettiriyoruz" diye cevap verdi.

Geçene de geçmeyene de

Başkent Elektrik tarafından Çankaya bölgesinde 300 bin aboneye dağıtılacak olan uyarı belgelerinin 30 bini posta kutularına bırakıldı. Uyarı belgeleri sayaç muayenesi gelmiş olana da olmayana da bırakılıyor. Bu da kimi vatandaşlarının boş yere Başkent Elektrik'e gitmesine sebep oluyor.

Çiğdem Mahallesinde oturan Orhan Tosun ise Başkent Elektrik'in gönderdiği ikaz belgesine ateş püskürdü. Posta kutusuna bırakılan tebligatta "Şirket kayıtlarımıza göre sayacınız, 10 yıllık periyodik muayene süresini doldurmuştur. Son faturanız ile birlikte en kısa sürede Müdürlüğümüze uğrayın" yazıyor. Tosun ise "Ne olduğunu anlamadan koşa koşa buraya geldim. Bana sayacımın muayene süresini geçirdiğini ya bakım yaptırmam ya da yeni sayaç almam gerektiğini söylediler. Ardında da sayaç almak daha ucuza mal oluyor denilince, sayacı yeniledik. Ben buraya cebimde param olmadan da gelebilirdim. Bu çağrı şekli hiç hoş değil" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sayacli-bomba_79310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!