Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Saygun'da Sona Doğru

Çalışmaları yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yalnızca Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da önde gelen sanat merkezlerinden birini hazırladıklarını söyledi. Merkezin, 2008 yazında bitirileceği bildirildi.

Cumhuriyet EGE
Saygun'da Sona Doğru

eçen yıl sonunda temeli atılan Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin yapımı sürüyor. Merkezin kaba inşaatının yüzde 85 oranında tamamlandığı bildirildi. Çalışmaları yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yalnızca Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da önde gelen sanat merkezlerinden birini hazırladıklarını söyledi. Merkezin, 2008 yazında bitirileceği bildirildi.

Troleybüs atölyesi...
Adnan Saygun Sanat Merkezi, Güzelyalı'da eski troleybüs atölyesinin bulunduğu alanda yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, ana bina 4 kattan oluşacak. Zemin katında 250 kişilik küçük salon, bin 225 kişilik büyük salon, 45 kişilik 4 adet toplantı salonu bulunacak. İkinci katta sergi salonlarının yanı sıra büyük salonun balkon bölümü, üçüncü katta teknik kontrol ve kumanda bölümleri, bodrum katında ise sığınak ve depo yer alacak. Ayrıca 350 araçlık bir otopark alanı da ayrılacak.

Proje kapsamında yer alan Kültür ve İletişim Platformu'nun da kaba inşaatı tamamlandı. Bu bölümde 120 kişilik açık hava sineması, 100 kişilik açık hava tiyatrosu, açık sergi alanları ve yeşil alanlar yer alacak.

Projenin bir diğer ayağını ise giriş bölümündeki tarihi binanın restorasyonu oluşturuyor. Restorasyon çalışmalarına başlanan bina, müzik kütüphanesi olarak kullanılacak. Aynı zamanda kitap, CD ve bilet satışı da burada yapılacak. Merkezin tamamlanmasıyla sanatseverlerin rahat bir nefes alacağını kaydeden Kocaoğlu, şunları söyledi:

"Bu bina hizmete girdiğinde, kentte yıllardır zor şartlar altında görev yapan sanatçılarımız ve çağdaş bir mekanda sanat etkinliği izlemeye hasret kalan sanatseverlerimiz rahat bir nefes alacak. Bu merkez, kent ve ülke sanatını geleceğe taşıyarak büyük katkılar sağlayacak. Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da önde gelen sanat merkezlerinden biri olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/saygunda-sona-dogru_57067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!