Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sayılarla İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ve Türkiye ile ilgili istatistikî verileri içeren "Sayılarla İstanbul" adlı kitabı yayımladı. Kitapta yer ala

Yapı dergisi/238stanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ve Türkiye ile ilgili istatistikî verileri içeren "Sayılarla İstanbul" adlı kitabı yayımladı. Kitapta yer alan 2000 yılı verilerine göre İstanbul'da yaşayanların yüzde 43.8'i ilkokul mezunu. Okuma yazma bilmeyenlerin kent nüfusuna oranı yüzde 8.1. İstanbul'da
20 üniversite, 162 bin üniversite öğrencisi ve 12 bin öğretim üyesi bulunuyor. En çok öğrenci, öğretmen ve genel lise ise Kadıköy'de.
Türkiye'deki ihracatın yüzde 44'ü, ithalâtın yüzde 41'i İstanbul'dan yapılıyor. Genel bütçe gelirinin üçte birinden fazlası İstanbul'dan sağlanıyor. Şehrin bu gelirden aldığı pay ise yüzde 22. Türkiye nüfusunun sekizde biri İstanbul'da yaşıyor. Nüfus yoğunluğu ülke genelinde kilometrekareye 81 kişiyken İstanbul'da 1747. Bir evde dört kişi yaşayan 425 bin aile bulunurken, 95 bin kişi yalnız yaşıyor. 10 kişinin birlikte yaşadığı ev sayısı ise 27 bin.
İstanbul'da 2562 cami, 215 mescit bulunuyor. Şehirde yalnızca 51 kütüphane var, 196 bin kişiye bir kütüphane düşüyor. 24 tiyatro, 74 sinema hizmet veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sayilarla-istanbul_157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!