Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sayıştay'dan "Yıkım" Raporu

Mersin'de tamamen deniz üzerine yapılan kaçak yapılar yıllardır bir türlü yıkılamazken, devletin kurumlarının görevlerini yapmak yerine yazışmalarla zaman kazandıklarına dikkat çekiliyor.

ntvmsnbc
Sayıştay'dan "Yıkım" Raporu

Mersin'de tamamen deniz üzerine yapılan kaçak yapılar yıllardır bir türlü yıkılamazken, devletin kurumlarının görevlerini yapmak yerine yazışmalarla zaman kazandıklarına dikkat çekiliyor.

Sayıştay tarafından hazırlanan raporda, izinsiz, plansız ve doğal yapıya zarar veren uygulamalar sonucu yapılan kıyı yağmasının önüne bir türlü geçilemediği vurgulanarak, kıyıların ciddi bir şekilde tahrip edildiği, kıyıların doğal yapısının bozulmasının, yakın gelecekte hem turizm gelirleri hem de su ürünleri yönünden ekonomimizi olumsuz etkileme riskini beraberinde getirdiğine dikkat çekiliyor.

Raporda en dikkat çekici bölümlerden biri ise bir devlet kurumu olan Sayıştay'ın, kamu kurumlarının da kıyı mevzuatına aykırı, kıyının doğal yapısını bozan eylemlerde bulunduklarını tespit etmesi.

Kamu kurumlarının kıyılara müdahale şekilleri özel kişi ve işletmelerle paralellik gösterdiği belirtilen raporda şu görüşlere yer veriliyor;"Aralarındaki fark birincilerin kamu imkân ve gücünü kullanarak usulsüz eylemlerde bulunmaları ve bu eylemleri karşılığında genellikle herhangi bir yaptırımla karşılaşmamalarıdır. Bu durum, kıyıların kullanılması konusunda özel kişi ve işletmelere iyi örnek oluşturmamaktadır.

Yerinde yapılan denetimlerde, kamu kurumlarının Kıyı Kanunu'na aykırı yapılar inşa ettikleri, izinsiz ve plansız dolgu yaptıkları, kıyıya ve kıyıdan geçişi engelledikleri, kıyıların doğal yapısını bozucu ve kirletici eylemlerde bulundukları tespit edilmiştir." Kıyıların kullanımının planlanması ve demetimi" isimli raporu hazırlamak için Sayıştay'da görevli, 5 uzman denetçiden oluşan heyet, Muğla, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin, Hatay, Trabzon ve Rize'de, Bayındırlık ve İskan Müdürlükleri, Milli Emlak Müdürlükleri, Muhakemat Müdürlükleri, il, ilçe ve beldelerde 54 belediyede çalıştı.

Türkiye'de kıyıları ilgilendiren konuların geniş kapsamlı bir düzenleme yerine birden çok yasada yer aldığı belirtilen raporda, kıyı yönetimine ilişkin özel bir kurumsal yapı bulunmadığı kaydediliyor. Kıyı alanlarına özgü ayrı bir yönetim modeli oluşturulmadığı için, bu alanlardaki kullanımın planlama, planları onaylama ve görüş bildirme yetki ve görevleri değişik kurumlar arasında dağıldığı ifade edilerek,"Planlama konusunda değişik kanunların farklı kurumlara yetki vermesi, kurumlar arasında yargıya intikal eden anlaşmazlıklara yol açmakta, bu durum planlama çalışmalarını aksatmakta, plansız kullanımlara yol açmaktadır. Planlama yetkisi yanında, kıyı alanlarının kullanımı konusunda da kurumlar arasında yetki anlaşmazlıkları yaşanmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sayistaydan-yikim-raporu_71115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!