Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Schindler; Türkiye’nin İlk Asansör Firması

20. Uluslararası Yapı 2007 Ankara Fuarı’na katılan ve Geleneksel Amacına En Uygun Tasarlanmış İkinci Stand Ödülü’nün sahibi olan Schindler Türkeli Anadolu Satış Müdürü Oya Coşgun ile 22 Temmuz seçiminin sektör üzerindeki etkilerini, Schindler’in güvenlik ve tasarım anlayışı üzerine konuştuk.

yapi.com.tr/Filiz YAVUZ
1 Schindler; Türkiye’nin İlk Asansör Firması Oya Coşgun

ürkiye’ye ilk asansörü getiren firma Schindler. Dolmabahçe Sarayı’ndaki Atatürk asansörünü yapan firma da... Hatta GAP Atatürk Hidroelektrik Santralı, İstanbul Mesa Konutları, Ankara Hilton, Carousel Alışveriş Merkezi, Ankara Metrosu, Dalaman Havaalanı’nın asansörleri ve yürüyen merdivenleri de Schindler imzalı. Her ne kadar şık ve sade tasarımlarıyla göz doldursa da Türkiye’nin büyük projelerinde yer alan bu köklü firmanın olmazsa olmaz kuralı, güvenlik.

20. Uluslararası Yapı 2007 Ankara Fuarı’na katılan ve Geleneksel Amacına En Uygun Tasarlanmış İkinci Stand Ödülü’nün sahibi olan Schindler Türkeli Anadolu Satış Müdürü Oya Coşgun ile 22 Temmuz seçiminin sektör üzerindeki etkilerini, Schindler’in güvenlik ve tasarım anlayışı üzerine konuştuk.

Yapı 2007 İstanbul Fuarı’ndan bu yana geçen dört aylık zaman diliminde sektörde ne gibi değişiklikler oldu?
Bu dört aylık zaman dilimi içinde büyük bir seçim yaşadık. Sene başından beri seçim sürecine odaklanmıştık zaten ve seçimin sektörü ve bizi nasıl etkileyeceğini öngörmeye çalışmıştık. Seçime iki ay kala müşterilerimiz kendilerini geri çekmeye başladılar. Fakat seçim sonrasında her şey kaldığı yerden devam etti sektör açısından. Bu istikrarı da gösteriyor aslında ve bu hareketliliğin de devamı gelecek gibi görünüyor.
Özellikle iki yıl önce inşaat sektörünün gelişmesine paralel olarak gelişen sektörde, seçimden sonra da hem işin teknik aşamalarında hem de müşteri geri bildirimlerinde yoğunluk yaşanıyor. Bu şekilde devam eder diye umut ediyoruz.
Sektöre dair umutlusunuz anladığım kadarıyla, kısa vadedeki hedefleriniz nedir peki?
Shindler Türkiye olarak, henüz eylül ayında olmamıza rağmen 2007 hedeflerimize ulaştık. Bunlar önemli hedeflerdi. Fakat bunlar tamamen sektörün büyümesiyle doğru orantılı. Gelecek sene için de rakam vermeyeyim ama, gerek ürünlerimizin inşaat sektörüne hitap etmesinden gerekse sektörün gelişiminin olumlu olmasından dolayı avantajlı olacağımızı düşünüyorum.

Özellikle tüm ürünlerin “aynılaştığı” son dönemde Shindler’in tasarım anlayışı nasıl şekilleniyor?
İsviçre kökenli bir firma olduğumuz için İsviçre’deki merkezimizde bu konuyla ilgili mimarlar çalışıyor. Tasarımda ve iç dizaynda bizim için sadelik ve şıklık çok önemli. En nihayetinde asansör bir araç ve çok cafcaflı olmamalı bence....

Globalleşmenin etkisiyle ürünler standartlaşıyor. Dolayısıyla tasarımda da bir standarda doğru gidiliyor aslında. Biz İsviçre firmasıyız. Bu konuda yurtdışındaki mimarlarımız çalışıyor. Sektörün dışındaki bir insan asansöre bindiğinde tasarımıyla birlikte iç dizaynına bakar. Geri kalan teknik aksamları düşünmezler. Bildiğimiz gibi bir kaldıraç sistemidir asansör. Fakat tasarımdan ziyade güvenlik ön plana çıkıyor. Emniyet sistemlerinin çok iyi olması gerekiyor.

Sanırım asansör denildiği zaman akla ilk gelmesi gereken kavram güvenlik, değil mi?
Evet, Shindler’ için güvenlik ilk sırada gelir. Bu konuda çalışanlarımızdan taşeronlarımıza kadar herkese sürekli bilgi veriyoruz. Çünkü asansör bir binanın can damarıdır ve can taşır.

Bu konu da toplumun da yeteri kadar bilinçli olduğu söylenemez. Örneğin Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin güzel bir uygulaması vardı. Çankaya Belediyesi, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve bakımcı firma her yıl asansörleri kontrol eder ve ne durumda olduklarını tespit ederdi. Asansörün durumuna göre, asansöre kırmızı sarı ya da yeşil etiket yapıştırılırdı. Kırmızı etiketle birlikte tabi “Asansöre binmek tehlikelidir” yazısı....

Bu tip çalışmalar tüketicinin de bilinçlenmesine katkıda bulunuyor. Böyle uygulamaların tüm Türkiye’ye yayılmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl büyük bir alışveriş merkezinde ölümle neticelenen iki kaza, yürüyen merdivenlerin güvenliğini konusunu tartışmalara taşıdı...

Evet, korkunçtu ikisi de. Dikkatsizlik, tedbirsizlik ve ‘bana bir şey olmaz’ düşüncesi bu tip kazalara neden oluyor.

Yürüyen merdivenler tehlikeli araçlar değillermiş gibi görünmelerine rağmen eğer küçük detaylara dikkat edilmezse tehlikeli araçlar haline geliyorlar. Örneğin merdivenin giriş kısmında bulunan plaketlerin üzerindeki “Küçük çocukların elinden tutun” ya da “Market arabasıyla yürüyen merdivenlere binmeyin” anlamındaki uyarı işaretlerine dikkat etmek gerek. Bunlar kullanıcıların dikkat etmesi gereken kurallar.

Bir de asansör firmasının ve müteahhit firmanın dikkat etmesi gereken kurallar var. Yürüyen merdivende ‘baş mesafesi’ dediğimiz kat yüksekliği çok önemlidir. Kat yüksekliği 2 metre 30 santimetre olmalıdır. İki merdiven arasındaki boşluklara dikkat edilmelidir. Merdivende emniyet tedbirleri alınmalı, korkulukların yapılmalıdır. Korkulukların standart yüksekliği 1 metredir.

Son zamanlarda önüme gelen alışveriş merkezi projelerinde bunlara dikkat edilmediğini gözlemliyoruz. Biz görevimiz gereği onları uyarıyoruz. Eğer uyarılarımızı dinlemiyorlarsa teklifimizi dahi sunmuyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/schindler-turkiyenin-ilk-asansor-firmasi_56299.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • GAZİANTEP GRAND HOTEL OLARAK ASANSÖRLERİMİZİ YENİLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ. KONU İLE İLGİLİ GEREKLİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YAPARAK TEKLİF VERMENİZİ İSTİYORUZ.İYİ ÇALIŞMALAR DİLEKLERİMİZLE..TEKNİK MÜDÜR. kamilkala@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!