Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şeboy, Buca'nın Sorunlarını Dosya Halinde Yazıcı'ya Sundu

İki sorunu içeren dosyayı Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya sunan Şeboy, Buca cezaevininin biran evvel taşınmasını, De Jongh Köşkü'nün ise "İlçe Hükümet Konağı" haline getirilmesini istedi.

Yeni Asır Gazetesiuca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, cezaevi ile 10 yıldır kaderine terkedilen De Jongh Köşkü'nü Ankara gündemine taşıdı. İki sorunu içeren dosyayı Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya sunan Şeboy, Buca cezaevininin biran evvel taşınmasını, De Jongh Köşkü'nün ise "İlçe Hükümet Konağı" haline getirilmesini istedi. Yeni Asır Gazetesi'nin de uzun süredir İzmir adına takip ettiği iki sorunun çözülmesi halinde Buca'nın ufkunun açılacağını belirten Şeboy "Bu iki sorununun ısrarala takipçiyiz, yılmıyoruz. İnşallah başarılı oluruz. Bu projeler Buca için çok elzem. Sayın bakanımızdan da yardımcı olmalarını rica ettik" dedi.

11 yıllık çıkmaz

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile AK Parti il Başkanlığı'nda görüşen Şeboy, Yazıcı'dan Buca'nın 2 önemli sorunu için destek istedi. 11 yıldır sürüncemede olan cezaevinin kaldırılması ve yerine alışveriş merkezi, yeşil alan ve yol yapılmasını içeren projenin biran evvel hayata geçmesi gerektiğini belirten Şeboy, "Projenin tüm detaylarının yer aldığı dosyayı Başbakan Yardımcımız sayın hayati Yazıcı'ya sunduk. 1997'den beri cezavenin taşınması için çalışmalar yapıyoruz. Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dan ihalenin çabuklaştırılmasını istedim. İlgileneceğini söyledi" dedi.

Açılması bekleniyor

Yeni Asır Gazetesi'nin takip ettiği 1800'lü yıllarda İtalyan De Jongh ailesi tarafından yaptırılan ancak 1998'den bu yana kaderine terkedilen Buca'daki De Jongh Köşkü de Ankara'dan çözüm bekliyor. 1930'da ise devlete bağışlandıktan sonra çeyitli amaçlar için kullanılan ancak son 10 yıldır kapalı tutulan köşkün hükümet konağı haline getirilmesini istediklerini dile getiren Başkan Şeboy şöyle konuştu:

"Sayın Yazıcı'ya verdiğimiz dosyada, cezaevinin taşınmasının hızlandırılması konusunun yanısıra De Jongh Köşkü de yer aldı. 10 yıldır öylece kaderine bırakılan köşkün Hükümet Konağı haline getirilmesini istedik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan geçtiğimiz yıl bu köşkün tahsisini istedik. Ancak 'ret' yazısı geldi. Bu köşkün içinde kaymakamlık, emniyet müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, vergi dairesi gibi tüm kamu kurumlarının yer aldığı bir merkez haline getirilmesini istiyoruz. Bina mevcut haliyle çürüyor. Oysa ki buralar işlerlik kazanabilir. 44 dönümlük bu arazi hem bir ilçe Hükümet Konağı haline gelir hem de geri kalan 25 dönümlük alanı Bucalıların kullanacağı büyük bir park haline getiririz. Hazırladığımız dosyaya köşkün çürümekte olan şu anki fotoğraflarını ve yapılmasını öngördüğümüz projeyi de koyduk. Şu anki mevcut kaşmakamlık binasını ise lise yapmayı düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/seboy-bucanin-sorunlarini-dosya-halinde-yaziciya-sundu_59325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!