Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Seçim Öncesi Arazi İşgaline Af Getirildi'

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, AKP iktidarının seçim öncesi hazine arazilerini işgal edenlere yeni bir af çıkardığını söyledi.

Birgün Gazetesibr/> CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, AKP iktidarının seçim öncesi hazine arazilerini işgal edenlere yeni bir af çıkardığını söyledi. Maliye Bakanlığı'nın 19 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, "Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmelik"le, hazine arazilerini işgal edenler için öngörülen para cezasını kaldırdığını anlatan Karademir, yapılan düzenlemenin kamu arazilerini işgal edenlere bir tür af öngördüğünü vurguladı.

Söz konusu yönetmelik değişikliğinin, kamu arazilerini işgal edenlerden alınan 'ecrimisil'i kaldırdığını, kamu arazilerinin işgal ve talanını özendirdiğini ifade eden Karademir, "Bu yönetmeliğin, 22 Temmuz seçimlerine yönelik olduğu açıktır. AKP iktidarı yapmış olduğu bu değişiklikle, ülkemizin doğal, kültürel ve ulusal değerlerini hiç gözünü kırpmadan oy uğruna pazarlayabileceğini de ortaya koymuştur" dedi.

Sayıştay Raporuna Aykırı
Karademir, Sayıştay'ın Haziran 2006'da yayınladığı "Kıyıların Kullanımının Planlanması ve Denetimi" adlı raporda, "kıyıların doğal yapısını bozan kullanımların ecrimisil veya kira uygulamalarıyla devamına izin verilmemesi, kıyılardan herkesin eşit ve serbest yararlanma hakkını ortadan kaldıracak veya sınırlandıracak şekilde kira uygulaması yapılmaması" gerektiğine dikkat çekildiğini kaydetti. "Rapordaki bu tespit bütün kamu arazileri için geçerlidir" diyen Karademir, ormanlar, meralar, yaylalar, akarsu yatakları, milli parklar, Özel Çevre Koruma Bölgeleri ve diğer kamu arazilerinde de benzer işgaller olduğunu söyledi.

Karademir, "Sayıştay raporunda, 'ecrimisil'e konu yerlerde, işgalcilerin tamamına yakınının otel, tatil köyleri ve pansiyonlar olduğu, işgallerin ağırlıklı olarak, iskele, restoran, eğlence ve spor yerleri, yüzme havuzları, anfi tiyatro ve tesislerin eklenti yapıları olduğu tespiti yapılmıştır. Bunların yanı sıra kamu arazilerinin, seracılık başta olmak üzere farklı kullanımlar ve sanayi amaçlı tesisler için de işgal edildiği bilinmektedir" açıklamasını yaptı.

AKP iktidarının sessiz sedasız kamu arazilerindeki işgal bedelini kaldırmasının yağmayı özendireceği ve kalıcı hale getireceği uyarısında bulunan Karademir, hükümeti işgal, talan ve yağmadan rant beklentisi içinde olmakla suçladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/secim-oncesi-arazi-isgaline-af-getirildi_55211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!