Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Seçimden Sonra Kentsel Dönüşüm Hızlanacak"

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş, seçimden sonra kentsel dönüşümün hızlanacağını vurguladı.

yapi.com.tr
"Seçimden Sonra Kentsel Dönüşüm Hızlanacak"

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, İmar Barışı’ndaki son durumu ve kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı.

İmar barışına başvurular yavaşladı
Yeni Akit Gazetesi'nden Hacı Yakışıklı'nın haberine göre, imar barışı uygulamasıyla ilgili konuşan Bakan Yardımcısı Demirtaş, “İmar Barışı, devlet mevzuatıyla problemli olan yapıları bir defaya mahsus olmak üzere bu problemlerinin kayıt altına alınmasıyla ilgili nitelikli barışma belgesi. Son tarih 31 Ekim’di ama bunu uzattık. Şu anda 8.5 milyon civarında bir müracaat yapıldı. Her gün bu sayı 50 bin, 80 bin, 100 bin olarak artarak devam ediyor. Süreyi uzattığımız için bu dönemde müracaat yavaşladı. Toplumumuzda biliyorsunuz süre sonunda ivmeler arttığı için yıl sonuna doğru hızlanarak devam edecek. Tahminen 10 milyonun üzerinde yapı kayıt belgesi alma problemi olan yapı olduğunu tahmin ediyoruz. Adı üzerinde bunlar tahminen yürütüldüğü için bunları kayıt altına alma adına yapılan proje bu. Hem kayıt altına almış olacağız. Hem kayıt altına aldığı için koruma belgesi de almış olacak. Bir bedel karşılığında. Dolayısıyla burada müracaat konusunda beklentilerimize ulaşacağımızı tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm hızlanacak
Kentsel dönüşüm çalışmalarına değinen Demirtaş, “Kentsel Dönüşüm inşaat sektörünün kendi alanı içerisinde olan ayrı bir kavram. Kentsel dönüşüm dediğimiz, insanların konut ihtiyacı ve güvensiz yapıların güvenli yapılara dönüşmesi kentsel dönüşümün içinde yer alıyor. Barınma ihtiyacı, konut ihtiyacı bu şekilde devam ederken ekonominin biraz daralma gösterdiği 2018 yılında kentsel dönüşümün yavaşlamasına söz konusu oldu. Bazı başlamış projeler yatırımcılar tarafından tamamlanamama riski ortaya çıktı. Bununla ilgili şu an bir durağanlık devam ediyor. Kentsel dönüşümün finansı da o projelerin içinden çıkacak ticari alanlar ve konutlar üzerinden ödenmesi planlandığı için genelde yatırımcılar bu şekilde bu işten sorumlu. Konutların satılma hızının düşmesi biraz da ticaretin daralmasıyla bir yavaşlama söz konusu oldu. Her seçim döneminde olduğu gibi insanlar seçimlerin sonucuna göre iş yaptığı için seçim endeksli oldu. Seçimden sonra her şeyin yerli yerine oturduğu ekonominin de olumlu yönde ilerlediğini görüyoruz. Seçimden sonra ekonominin de toparlanacağı buna bağlı olarak bütün sektörlerin yoluna gireceğini ümit ediyoruz. Dolayısıyla kentsel dönüşüm tekrar hızlanacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/secimden-sonra-kentsel-donusum-hizlanacak_168991.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!