Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Seçime Giderken İnşaat Mühendislerinin Talepleri'

TMMOB İMO Ankara Şubesi tarafından, diğer şube ve temsilciliklerle eş zamanlı olarak 'Genel Seçime Giderken İnşaat Mühendisleri Odasının Talepleri' konulu bir toplantı düzenlendi. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, kamu yatırımlarına bütçeden ayrılan payın ve kamuda istihdamın artırılması gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
'Seçime Giderken İnşaat Mühendislerinin Talepleri'

TMMOB İMO Ankara Şubesi tarafından, diğer şube ve temsilciliklerle eş zamanlı olarak 'Genel Seçime Giderken İnşaat Mühendisleri Odasının Talepleri' konulu bir toplantı düzenlendi. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, kamu yatırımlarına bütçeden ayrılan payın ve kamuda istihdamın artırılması gerektiğini belirtti.

İMO Ankara Şube Başkanı Ersan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin genel seçim sürecine girdiğini hatırlatarak, 85 bini aşkın üyesiyle Türkiye'nin en büyük meslek örgütleri arasında yer alan İnşaat Mühendisleri Odasının seçim öncesi mesleki alanında yaşadığı sorunlarla ilgili taleplerini, Türkiye'nin yönetimine aday olan siyasi partilere ve kamuoyuna duyurmayı istediğini söyledi.

Meslektaşlarının, kamu yatırımları ve buna bağlı istihdam politikaları başta olmak üzere, Torba Yasa, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Hizmetlerin Ticareti Genel Anlaşması (GATS), TOKİ, Yapı Denetim Yasası, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği mevzuatı, Kamu İhale Kanunu, üniversitelerdeki eğitim kalitesi, teknoloji fakültelerinin kurulması ve benzer konulardaki yanlış politikalardan kaynaklı sorunlar yaşadığına dikkati çeken Ersan, öncelikle kamu yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılması gerektiğini kaydetti.

Kamuda istihdamın artırılması, inşaat mühendislerinin de özel sektörde 'ucuz işgücü' olarak değerlendirilmemeleri için gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Ersan, ''Kamuda meslektaşlarımızı güvencesiz çalıştırmanın yasal dayanağı olan 4/C uygulaması kaldırılmalıdır'' dedi.

Mühendislik ücretlerinin geçim standartları endeksine göre belirlenmesi, güvencesiz, esnek istihdam modelleri yerine 'iş güvenceli, eşit işe eşit ücret anlayışı'nın çalışma yaşamına hakim kılınması gerektiğini belirten Ersan, Torba Yasa'da çalışanlar aleyhine olan hükümlerin de çalışanlar lehine yeniden düzenlemesi gerektiğini ifade etti.

''TOKİ, amacına dönmeli''

'Dar gelirlilere konut üretme' anlayışıyla oluşturulan ancak sınırsız yetkilerle donatılan ve yapı güvenliği için vazgeçilmez olan birçok denetimden muaf tutulan TOKİ'yi büyük bir sorun olarak gördüklerini ifade eden İMO Ankara Şube Başkanı Ersan, şöyle devam etti:

''Çıkış noktası itibariyle anlamlı olan ancak zamanla sorumluluk alanının dışına çıkan ve sektörümüzde devletten aldığı destekle haksız rekabet yaratan TOKİ'nin temel felsefesi yeniden gözden geçirilmeli ve bugün devasa bir devlet şirketine dönüşmüş olan TOKİ, özel sektörle rekabet yerine asli görevi olan 'Dar gelirlilere konut üretme' amacına dönmeli, TOKİ inşaatları, Yapı Denetim Yasası kapsamında denetlenmelidir''.

Kamu İhale Sisteminin 'adrese teslim ihale' anlayışının dışına çıkarılması gerektiğini de belirten Ersan, Kamu İhale Yasasının, aldığı eğitim gereği konunun uzmanları olan mühendis ve mimarlara ayrıcalıklı hükümler içermesi gerektiğini savundu.

Ersan, halen yürürlükte olan 3458 Sayılı Mühendislik ve Mimarlık kanununun da acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/secime-giderken-insaat-muhendislerinin-talepleri_87063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!