Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seçimler Yaklaştı Ormanlar Koruma Altında

Çevre ve Orman Bakanlığı, yerel seçimler nedeniyle ormanlara yapılabilecek kanunsuz müdahaleleri önlemek amacıyla ''teyakkuz'' durumuna geçti.

Hürriyet
Seçimler Yaklaştı Ormanlar Koruma Altında

b>Çevre ve Orman Bakanlığı, yerel seçimler nedeniyle ormanlara yapılabilecek kanunsuz müdahaleleri önlemek amacıyla ''teyakkuz'' durumuna geçti.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, bakanlık, 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle ormanlara yönelik açma ve yerleşme gibi kanunsuz müdahalelerin önlenmesi amacıyla mevcut tedbirleri artırdı. Seçim dönemi süresince arazi rantının yüksek olduğu Akdeniz ve Ege bölgeleri ile özellikle İstanbul'a yönelik; karadan, havadan ve uydudan denetimlere ağırlık verilecek. Karadan yer ekipleri devriye, helikopterlerle keşif ve gözetleme şeklinde denetlemeler yapılacak.

Ayrıca, uydudan hava fotoğrafları ile ormanlık alanlar periyodik olarak takip ve kontrol edilecek. Bakanlık, denetleme çalışmalarını seçim sonrasında da etkin şekilde sürdürecek.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, konuyla ilgili olarak 6 Mart Cumartesi günü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde bir basın toplantısı düzenleyecek, ardından, oluşturulan ekipleri havadan ve karadan denetleyecek.

Bu arada, Bakan Pepe, bir genelge ile valilerden, teyakkuz durumuna geçirilen ekiplere genel kolluk güçlerince sağlanan desteğin artırılması, yasadışı eylemlerin başlangıç aşamasında (yargı kararı beklenmeksizin) bertaraf edilmesi için yörenin şartlarına uygun her türlü tedbirin en üst düzeyde alınması ve uygulamaya konulmasını istemişti.

Orman Genel Müdürlüğü'nce yürütülen koruma çalışmalarıyla, açma ve yerleşme eylemleri sonucu tahrip gören orman alanları miktarının 2003 yılında bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında azalarak 14 bin 858 dekardan 10 bin 513 dekara gerilediği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/secimler-yaklasti-ormanlar-koruma-altinda_9533.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!