Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sedamara Lahti'nin 30 Yıllık Esareti Bitiyor

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde 30 yıldır personel ve ödenek yetersizliği nedeniyle kapalı olan Sidemara Salonu 7 ay içinde ziyarete açılıyor.

Sabah Gazetesib>İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde 30 yıldır personel ve ödenek yetersizliği nedeniyle kapalı olan Sidemara Salonu 7 ay içinde ziyarete açılıyor. Adını dünyanın en büyük lahitlerinden biri olan Sidemara'dan alan ve 170 parça eseri barındıran Sidemara Salonu'nun restorasyonu 1 milyon 270 bin YTL'ye Röleve Anıtlar Kurulu tarafından ihale edildi. Yıllardır turistlerin kapısından döndüğü salonda Sidemara Lahti'nin dışında Mısır, Roma ve Bizans dönemi lahitleri ile ilk Türk kazılarından Lagina'da ortaya çıkarılan Hekate ve Artemis tapınağından kabartmalar
bulunuyor.

Sidemara Lahti 1898'de Konya'nın Ambar köyünde yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı ve Osman Hamdi Bey'in kardeşi tarafından 1909'da müzeye getirildi. Roma döneminde, Milattan Sonra 3. yüzyılda yapılan lahtin bir soyluya ait olduğu sanılıyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut, "Lahit çok önemli özelliğe sahip. Yıllardır salon kapalı. Şimdi yapılan çalışma ile müzede kapalı salon kalmayacak. Daha önce kapalı olan salonlar gerekli personel takviyesi yapılarak açılmıştı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sedamara-lahtinin-30-yillik-esareti-bitiyor_46679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!