Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seferihisar'da 20 Yıl Vadeli Deprem Konutu Yapılacak

Bingöl ve Seferihisar’ın ‘afet bölgesi’ ilan edildiğini hatırlatan İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, binalarında ağır hasar olan vatandaşlara 20 yıl v

Zamanb>Bingöl ve Seferihisar’ın ‘afet bölgesi’ ilan edildiğini hatırlatan İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, binalarında ağır hasar olan vatandaşlara 20 yıl vadeli konut yapılacağını belirtti.

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Seferihisar depreminde oturulamaz raporu alan 550 evin yerine toplu konutlar yapılacağını söyledi. Bakanlar Kurulu tarafından, Bingöl ve Seferihisar’ın ‘afet bölgesi’ ilan edildiğini hatırlatan Göksu, binalarında ağır hasar olan vatandaşlara 20 yıl vadeli konut yapılacağını belirtti. Toplu Konutlar Müşteşarı Haluk Ayhan ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müşteşarı Sabri Erbakan, Vali Göksu’yu makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Göksu, konut yapımı sırasında ev sahiplerine kira yardımıyla destekleneceğini de açıkladı.

Göksu, her iki müşteşarın da bölgeyi incelemek ve arsa arayışında bulunmak için İzmir’e geldiklerini ifade etti. Deprem konutlarının çok büyük bir avantaj olduğunu kaydeden Göksu, bazı binaların kolonlarının güçlendirilmesi içinde çalışmalar yapılacağını aktardı. Göksu, “Zemin etütleri yapılmış sağlam konutların olabileceği bir arsa tespit edilecek. Hak sahibi olma konumunda olan kişilere uzun vadeli 20 yıllık kredilerle binalar yapılacak. Binaların ne kadar olacağı mağdur olan vatandaşlardan gelecek, isteğe bağlı. Bu kişilere ev yapım süresi içinde ayrıca kira yardımı da yapılacak. Bu Seferihisarlılar için çok büyük bir avantajdır.” dedi.

Öte yandan Ballıkuyu ve Vezirağa semtlerinde meydana gelen heyelan sonrası 40 evin boşaltıldığını değinen Göksu, “Vezirağa ve Ballıkuyu ile ilgili konut ve toplu konut müşteşarlığımızla birlikte ne yapabiliriz, diye araştırıyoruz. Başka bir yerde arsa tahsisine giderek, konut yapılabilir. Bu konuda radikal bir çözüm bulmamız lazım. Aksi halde her yağış sonrası aynı sorunu yaşayabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Olimpiyat evlerindeki hukuki sorun aşılabilir”

İzmir Valisi Göksu, 23. Dünya Üniversitelerarası Yaz Oyunları (UNIVERSIADE) için yaptırılan Üniversiad Olimpiyat Köyü inşaatının biran önce bitirilmesi gerektiğini söyledi. Göksu, Balçova arsa mağdurları ile belediye arasındaki hukuki sorunun karşılıklı görüşmelerle aşılabileceğini ifade ederek, İzmir Büyükşehir Belediyesi nezdinde uluslararası söz verildiğini ve bu sözün ülkeyi bağladığını belirtti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve müşteşar Emin Haluk Ayhan ile birlikte konu hakkında bir toplantı yaptıklarını anlatan Göksu, çözüm olarak 1983 yılındaki planın iptali ve tamamen plan çizme ve yapma yetkisini belediyeye devretme kararı aldıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seferihisarda-20-yil-vadeli-deprem-konutu-yapilacak_4338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!