Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehbender Konağı Gün Yüzüne Çıkıyor

Asırlık Şehbender Konağı restore edilerek, kentin sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi restorasyonların süreceğini söyledi. Altepe, aslına uygun restore edilen asırlık Şehbender Konağı'nın bu yıl içinde kültürel mekan olarak Bursalıların hizmetine sunulacağını, bölgenin de eski gerçek

Olay Gazetesi
Şehbender Konağı Gün Yüzüne Çıkıyor

Asırlık Şehbender Konağı restore edilerek, kentin sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi restorasyonların süreceğini söyledi. Altepe, aslına uygun restore edilen asırlık Şehbender Konağı'nın bu yıl içinde kültürel mekan olarak Bursalıların hizmetine sunulacağını, bölgenin de eski gerçek kimliğine kavuşması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını müjdeledi.

Başkan Altepe, Kız Lisesi ile Erkek Lisesi arasında kalan, İbrahimpaşa Mahallesi'ndeki Şehbender Konağı'nın restorasyonunda incelemelerde bulundu. Geleneksel Türk evi tarzındaki mimari ve yapısal karakteri ile günümüze ulaşan nadir yapılardan Şehbender Konağı'nın restorasyon çalışmalarını yaz ayında bitirmeyi planladıklarını belirten Altepe, "Bu yapıları kentin ziynetleri olarak görüyoruz. Bu tarihi yapıyı restore edildikten sonra Bursa`nın sosyal ve kültürel yaşamına en iyi şekilde sunulması için çalışmalarımız devam ediyor. Okul bölgesi olmasından dolayı burası gençlerin daha ağırlıklı kullanacağı kültürel bir mekan olabilir" dedi.

Aynı bölgede bulunan Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde Karabaş-i Veli Kültür Merkezi`ni aslına uygun restore ettiklerini hatırlatan Başkan Altepe, "Bursa'nın ruhunun hissedildiği tarihi binaların bulunduğu bu bölgeyi eski ihtişamına kavuşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursamız'ın kalbindeki bu yapıları yeniden ayağa kaldıracağız. Her sokağına kitap yazılacak Bursamız'ın eski ve tarihi mahallelerin nitelikli bölgeler haline gelmesi bizim en başlı hedeflerimiz arasında yer alıyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehbender-konagi-gun-yuzune-cikiyor_68948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!