Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehir Çevrelerindeki Sanayi Bölgelerine Yeni Düzenleme

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, şehir çevrelerinde bulunan sanayi bölgeleri ile ilgili olarak, ''Eğer bu bölgeler ıslah organize sanayi bölgesi olmaya hak kazanırlarsa, organize sanayi bölgelerinin yararlandığı her türlü teşvik ve kolaylıktan yararlanabilecekler'' dedi. Ergün, Silivri Sanayici ve İşadamları Derneği'nin toplantısında yaptığı

yapi.com.tr / AA
Şehir Çevrelerindeki Sanayi Bölgelerine Yeni Düzenleme

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, şehir çevrelerinde bulunan sanayi bölgeleri ile ilgili olarak, ''Eğer bu bölgeler ıslah organize sanayi bölgesi olmaya hak kazanırlarsa, organize sanayi bölgelerinin yararlandığı her türlü teşvik ve kolaylıktan yararlanabilecekler'' dedi. Ergün, Silivri Sanayici ve İşadamları Derneği'nin toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yolunu açmanın özel sektörün yolunu açmaktan geçtiğini çok iyi bildiklerini, ekonomi yönetimini bu anlayışla sürdürdüklerini söyledi.
    
2023 hedeflerine ulaşmak için, özel sektörü daha rekabetçi bir yapıya taşımaları gerektiğini bildiklerini belirten Ergün, bu nedenle özellikle ARGE, yenilikçilik, markalaşma ve tasarım gibi alanlara büyük bir önem verdiklerini kaydetti. Ergün, ''Türkiye gibi ülkelerin büyümeleri, özel sektörün yapacağı yatırım, üretim ve ihracata bağlıdır. Bu nedenle, reformlarımıza ara vermeden, özel sektörümüze küresel rekabet gücü kazandıracak adımları atmaya devam edeceğiz'' dedi. Sanayi Strateji Belgesini uygulamaya başladıklarını anımsatan Ergün, belgeye paralel olarak otomotiv, makine, kimya, seramik ve demir-çelik gibi sektörler için de strateji belgesi ve eylem planları hazırladıklarını söyledi. Ergün, bu alt sektörlere ilişkin strateji belgelerini de bu yıl içinde tamamlayarak uygulamaya başlayacaklarını, bu yıl sonuna kadar, geçtiğimiz yıl uygulamaya başladıkları esnaf ve sanatkârlar strateji belgesindeki eylemleri de hayata geçirmiş olacaklarını ifade etti.

''Ortaklık kültürü yaygınlaştırılmalı''
    
Türkiye'de en önemli sorunlarından birisinin de işletmelerin küçük ve dağınık yapıda olması olduğuna işaret eden Bakan Ergün, ortaklık kültürünü, birleşmeleri ve kümelenme faaliyetlerini yaygınlaştırmak gerektiğine dikkati çekti. Ergün, ''Küresel rekabet ortamında ayakta kalabilmek için yerel işbirliği projeleri geliştirmek çok önemlidir, bu durum, özellikle altyapı ve teknoloji yatırımlarında belirgin bir şekilde açığa çıkmaktadır. KOSGEB'in işbirliği ve ortaklık projeleri geliştiren ve böylece büyüme stratejileri oluşturan işletmeler için hazırladığı bir destek programı mevcuttur'' diye konuştu.

Ergün, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun, Türkiye'de yatırım ve iş yapma ortamının iyileşmesi, şirketlerde kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesi, kayıt dışılığın önlenmesi ve bilgi toplumuna uygun hizmetlerin ön plana çıkması gibi birçok alanda önemli katkı sağlayacağına işaret etti. Ergün, TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmelerde, bu kanuna özellikle KOBİ'leri yakından ilgilendiren bir madde ilave ettiklerini, küçük işletmelerin alacaklarının önce ve zamanında ödenmesiyle ilgili hüküm koyduklarını anlattı.

Ergün, şu an Meclis gündeminde olan ve Salı günü yasalaşmasını bekledikleri Torba Kanun'da da iş dünyası için önemli hükümler bulunduğunu, bu kanunun kabulüyle birlikte, Bakanlar Kurulunun belirleyeceği kalkınmada öncelikli bazı illerde, yatırımcılara Organize Sanayi Bölgelerinden bedelsiz arsa tahsisi yapmanın mümkün olacağını belirtti. Bir diğer önemli düzenlemenin de şehir çevrelerinde bulunan sanayi bölgeleriyle ilgili olduğunu ifade eden Ergün, kanunun kabulünden sonra, şehirlerde komisyonlar kurulacağını, bu bölgelerin organize sanayi bölgesi olma yönündeki başvurularının bu komisyonlarda değerlendirileceğini söyledi. Ergün, bu bölgelerin ıslah organize sanayi bölgesi olmaya hak kazanması durumunda, organize sanayi bölgelerinin yararlandığı her türlü teşvik ve kolaylıktan yararlanabileceklerinin altını çizdi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-cevrelerindeki-sanayi-bolgelerine-yeni-duzenleme_86388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!